Účasť spoločnosti Pirelli na vrcholnom podujatí motoristického športu – testovacom laboratóriu pod holým nebom pre nové technické a výrobné riešenia – pokračuje.

Partnerstvo tiež pomôže zvýšiť udržateľnosť formuly 1: od roku 2024 budú mať všetky používané pneumatiky F1 certifikát FSC (Forest Stewardship Council).

Spoločnosť Pirelli rozšírila svoje pôsobenie vo Formule 1 ako globálny partner pre pneumatiky po tom, čo Formula 1© a FIA (Medzinárodná automobilová federácia) prijali ponuku talianskej pneumatikárskej spoločnosti na trojročné obdobie od roku 2025 do roku 2027. Existuje aj opcia zo strany FIA a FOM na predĺženie partnerstva na ďalšiu sezónu. Túto najnovšiu dohodu, ktorá sa začala technickou dokumentáciou prijatou od FIA v júni, ratifikovala Svetová rada motoristického športu FIA a spoločnosť Pirelli bola vymenovaná za jediného dodávateľa pre šampionát FIA Formule 1, ako aj pre šampionáty Formule 2 a Formule 3.

Pirelli bude dodávať pneumatiky pre Formulu 1 18 rokov po sebe až do vypršania poslednej zmluvy (vrátane možného predĺženia), pričom jej posledná kapitola sa otvorí v roku 2011. Počas celej tejto éry bola spoločnosť Pirelli na čele všetkých technických výziev, ktorým čelí vrcholový motoristický šport. Od debutu Pirelli v roku 2011 s 13-palcovými pneumatikami s vysokým opotrebovaním až po hybridné riešenia v roku 2014, širšie pneumatiky od roku 2017 a prechod na súčasný 18-palcový rozmer od roku 2022, Pirelli zodpovedala všetkým podmienkam so svojimi spoľahlivými produktami za všetkých cestných a poveternostných podmienok, včas a flexibilne podporovala tímy, FIA a Formulu 1.

Angažovanosť spoločnosti Pirelli vo Formule 1 – rovnako ako vo všetkých formách motoristického športu, kde spoločnosť pôsobí už viac ako 110 rokov vo viac ako 350 šampionátoch po celom svete – poskytuje mimoriadnu príležitosť na inovácie a experimentovanie s novými postupmi a technológiami. Patrí sem aj umelá inteligencia: všetko s cieľom zaviesť technológiu na cesty.

Pirelli F1
Na snímke zľava Marco Tronchetti Provera, výkonný viceprezident spoločnosti Pirelli, a Stefano Domenicali, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Formuly 1.
Foto: Pirelli

Pirelli je nielen dodávateľom pneumatík pre Formulu 1, ale aj globálnym partnerom pri propagácii tohto športu na celom svete prostredníctvom rôznych iniciatív na trati aj mimo nej. Patria k nim aj projekty na prezentáciu novej generácie mladých jazdcov vo Formule 2 a Formule 3.

Okrem toho Pirelli podporuje ciele environmentálnej udržateľnosti stanovené Formulou 1, keďže tento šport sa zaviazal dosiahnuť do roku 2030 nulovú uhlíkovú stopu. Spoločnosť je spolu s FIA a Formulou 1 na čele inovácií v oblasti výskumu a vývoja na športovej aj technickej úrovni, čím dopĺňa už vykonanú prácu na znižovaní emisií CO2 počas celého životného cyklu pneumatík Formuly 1.

Ďalším dôkazom záväzku spoločnosti Pirelli k udržateľnosti je, že všetky pneumatiky používané v pretekoch majstrovstiev sveta FIA Formuly 1 budú od roku 2024 certifikované podľa FSC® (Forest Stewardship Council®)*. Certifikácia FSC zabezpečuje úplné skúmanie lesných materiálov v celom dodávateľskom reťazci a potvrdzuje, že plantáže lesných komponentov v pneumatikách sú obhospodarované tak, aby sa zachovala biodiverzita, prinášali výhody miestnym komunitám a pracovníkom a zlepšila sa ekonomická udržateľnosť.

Marco Tronchetti Provera, výkonný viceprezident spoločnosti Pirelli:

Sme radi, že môžeme rozšíriť svoju prítomnosť vo Formule 1 a ďalších súvisiacich šampionátoch. Spoločnosť Pirelli bola pri zrode Formuly 1 v roku 1950 a vďaka tomuto najnovšiemu obnoveniu bude už takmer dve desaťročia hlavným hráčom v modernej ére Formuly 1. Vďaka dynamike spoločnosti Liberty Media a podpore FIA zažíva tento šport mimoriadne obdobie rastu z hľadiska sledovanosti aj globálnej expanzie, a zvyšuje počet svojich priaznivcov aj medzi mladými generáciami. Inovácie a technológie sú zakódované v DNA spoločnosti Pirelli, a Formula 1 je dokonalým vonkajším laboratóriom nielen na skúšanie a testovanie nových technických riešení, ale aj na urýchlenie čerstvého výskumu, vývoja a výrobných procesov pri výrobe pneumatík. Chcel by som sa poďakovať všetkým v spoločnosti Pirelli, za ich nadšené odhodlanie a kvalitnú prácu v priebehu rokov, ktorá bude pokračovať, keď budeme spoločne pokračovať v tomto spojení. Náš záväzok k udržateľnosti je rovnako silný, čo dokazuje certifikácia FSC, ktorú od budúceho roka zavedieme do našich pneumatík F1. Byť na čele motoristického športu minimálne do roku 2027 dodáva našej spoločnosti ďalší dôležitý hodnotový rozmer.

Mohammed Ben Sulayem, prezident FIA:

Spoločnosť Pirelli pôsobí na najvyššej úrovni motoristického športu už mnoho rokov, a som presvedčený, že bude aj naďalej prinášať inovácie a dokonalosť na svetovej scéne. Formula 1 predstavuje pre dodávateľov pneumatík jedinečnú výzvu a spoločnosť Pirelli preukázala silné odhodlanie vyrábať pneumatiky, ktoré spĺňajú extrémne požiadavky týchto neuveriteľných vozidiel. Chcel by som poďakovať spoločnosti Pirelli za jej neustálu podporu motoristického športu, a to nielen vo Formule 1, ale aj v mnohých ďalších šampionátoch a kategóriách na všetkých úrovniach. V nasledujúcich rokoch bude pokračovať práca na ďalšom pokroku v oblasti výkonu a udržateľnosti, a spoločnosť Pirelli je pevne odhodlaná dosiahnuť oboje.

Stefano Domenicali , predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Formuly 1:

Od návratu do športu v roku 2011 je Pirelli neoceniteľným partnerom, ktorý podporuje Formulu 1 novými generáciami technológií a technických špecifikácií, a dodáva pneumatiky, ktoré umožňujú fantastické preteky pre našich fanúšikov. Záväzok spoločnosti v oblasti kvality, inovácií a dôkladná znalosť nášho športu budú v nasledujúcich rokoch, keď sa budeme blížiť k novým predpisom v roku 2026, veľmi dôležité, a práca spoločnosti Pirelli v oblasti udržateľnosti, o čom svedčí aj jej certifikácia FSC, zabezpečí, že budeme naďalej spolupracovať na dosiahnutí nášho spoločného cieľa Net Zero 2030.

Predchádzajúci článokNexen Tire spúšťa novú kampaň s Kervinom Brisseauxom
Ďalší článokHyundai vybavil svoj elektromobil IONIQ 6 pneumatikami Hankook Ventus S1 evo 3 ev