Prečo brzdy pískajú? Možné príčiny a riešenia!

Údržba brzdového systému je mimoriadne dôležitá. Správne fungujúce brzdy sú nevyhnutné pre bezpečnú jazdu. Častým problémom v súvislosti s brzdami je výskyt piskľavého zvuku. Sú však obavy na mieste, ak vaše brzdy pískajú, alebo môžete tento nepríjemný zvuk ignorovať? V tomto článku vám podrobne vysvetlíme, ako funguje brzdový systém a aké sú možné príčiny piskotu!

Stručný opis brzdového systému

Predtým, ako sa budeme venovať možným príčinám a riešeniam „pískania“ bŕzd, je vhodné povedať niekoľko slov o všeobecnom fungovaní brzdového systému. Brzda je jedným z najdôležitejších systémov v aute, jej úlohou je spomaliť, zastaviť a udržať vozidlo na mieste. Existuje nespočetne veľa  výhod správne udržiavaných bŕzd ako napríklad:

 • môže skrátiť brzdnú dráhu,
 • umožňuje presné a bezpečné manévrovanie,
 • zvýšiť bezpečnosť jazdy a
 • výrazne znížiť riziko nehôd.

Moderné brzdové systémy využívajú tzv. hydraulické ovládanie bŕzd, čo znamená, že tlak na brzdový pedál vodiča je prenášaný systémom tlaku kvapaliny na brzdové komponenty, ktoré v konečnom dôsledku spomalia kolesá na požadovanú rýchlosť. Systém možno rozdeliť na tri časti: brzdovú jednotku, prevodovku a riadiace jednotky.

Aké sú kroky od stlačenia pedálu po zastavenie vozidla? Prezradíme vám to!

 1. Po stlačení brzdového pedála sa zvýši vnútorný tlak hlavného brzdového valca.
 2. Brzdový systém prenáša tlak prostredníctvom zložitej siete potrubí.
 3. Výkonový valec premieňa tlak na silu, ktorá tlačí brzdové doštičky proti brzdovému kotúču.
 4. Tým sa spomalí rýchlosť otáčania kolies.
 5. Energia trenia sa čiastočne premieňa na tepelnú energiu, čím sa niektoré komponenty brzdového systému sa zahrievajú.

Prečo brzdy pískajú?

Príčin, prečo brzdy pískajú, môže byť niekoľko. Môže za tým byť vážna porucha komplexného systému s mnohými komponentmi alebo menej hrozivé vysvetlenia nepríjemného hluku. Zozbierali sme najčastejšie príčiny pískania bŕzd!

 • Porucha brzdových komponentov: brzdové komponenty môžu pracovať nerovnomerne, čo môže spôsobovať hluk. Je bežné, že brzdové doštičky nepôsobia na brzdový kotúč rovnakou silou. Ďalším častým problémom je, že brzdové doštičky majú rozdielne trecie sily. Obráťte sa na odborníka, ktorý skontroluje brzdový systém a vykoná potrebné opravy.
 • Nesprávne namontované brzdové doštičky: Pískanie po výmene brzdových doštičiek? Nový diel nemusí byť kompatibilný s vozidlom. Výmena brzdových komponentov doma môže viesť k neželaným komplikáciám a mali by ste sa jej za každú cenu vyhnúť.
 • Nesprávne upevnené brzdové doštičky: Nesprávne upevnené brzdové doštičky môžu spôsobovať piskot. Vyhnite sa ich výmene doma a poraďte sa so skúseným odborníkom.
 • Ak sa medzi brzdovú doštičku a kotúč dostane cudzí predmet (napr. kovové úlomky, štrk, iné nečistoty), môže sa objaviť pískavý zvuk. V takýchto prípadoch je potrebné obrátiť sa na odborníka.
 • Opotrebované brzdové doštičky: Vnímate pri brzdení intenzívny vysoký zvuk? Možno počujete zvuk indikátora opotrebenia zabudovaného v brzdových doštičkách, ktorý signalizuje, že vrstva indikátora opotrebenia v brzdových doštičkách klesla pod bezpečnú úroveň. V takom prípade je potrebné brzdové doštičky vymeniť.
 • Uvoľnené brzdové doštičky a/alebo sedlá: Uvoľnené brzdové doštičky a/alebo sedlá môžu spôsobovať nepríjemné pískanie.
 • Znečistený brzdový kotúč: Piskot môže byť spôsobený znečistením brzdového kotúča. Odstránenie tohto problému  je našťastie nielen rýchle, ale aj cenovo dostupné.
 • Hrdzavé, skorodované brzdové kotúče: Hrdza a korózia v brzdových kotúčoch môže viesť k piskotu. V takýchto prípadoch je zvyčajne potrebná výmena brzdového kotúča.
 • Starý kotúč, nové brzdové doštičky. V takýchto prípadoch by sa mali vymeniť aj kotúče.
 • Nesprávne upevnený brzdový kotúč: Zaznamenali ste po výmene brzdového kotúča nepríjemný pískavý zvuk? Je možné, že kotúč nie je správne upevnený. Vo všetkých prípadoch si nechajte kotúč vymeniť skúseným technikom.
 • Znečistené brzdové doštičky: Znečistenie brzdových doštičiek môže tiež spôsobovať piskot. Odborník  môže znečistenie rýchlo a cenovo výhodne odstrániť.
 • Cementit na brzdových doštičkách v dôsledku prehriatia: Cementit, známy aj ako tvrdý sediment, na brzdových doštičkách môže byť spôsobený prehriatím.

Kedy by ste mali dať svoje auto do servisu?

Ako vyplýva z vyššie uvedeného zoznamu, existuje viacero možných príčin tohto hluku. Ak teda vaše brzdy pískajú, najlepšie bude, ak ich dáte do servisu. Ak budete vŕzganie alebo hrkotanie ignorovať, aj malé poruchy môžu viesť k vážnym a nákladným technickým problémom.

Často kladené otázky a odpovede

Brzdy počas jazdy pískajú. Čo mám robiť?

Ak vaše brzdy počas jazdy pískajú, zvyčajne to znamená, že brzdové doštičky sú opotrebované. V takýchto prípadoch je dobré dať vozidlo čo najskôr do servisu.

Čo znamená, ak brzdy pri brzdení pískajú?

Pískajú brzdy pri brzdení? Môže to byť spôsobené niektorým z vyššie uvedených dôvodov. Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zvuku, je dobré navštíviť odborníka, ktorý tento problém vyrieši.

Brzdy pískajú pri zatáčaní. Musím dať vozidlo do servisu?

Existuje niekoľko možných vysvetlení pískania bŕzd pri zatáčaní. Keďže na určenie presnej príčiny je potrebná odborná kontrola, oplatí sa odviezť vozidlo do servisu.

Sú pískajúce zadné brzdy nebezpečné?

Pískajúce zadné brzdy môžu znamenať vážny technický problém. Odvezte vozidlo čo najskôr do servisu, aby ste hluk odstránili a prípadnú poruchu opravili.

SERVISY