Nemecký Auto Motor und Sport (AMS) testoval zimné pneumatiky mestských terénnych vozidiel, typu SUV, (Sport UtilityVehicle), ktoré sú stále populárnejšie. V súťaži 11 značiek Falken predbehol značky Pirelli a tiež aj Nokiana.

Vozidlá SUV patria v Európe medzi obľúbené vozidlá, podľa štatistík v prvom polroku roku 2019 z týchto vozidiel predali najviac. Už aj preto je zaujímavý test AMS-u, ktorý ešte pred zimným obdobím vyšetril 11 rôznych značiek zimných pneumatík rozmeru 215/55 R 17.

V tomto prípade testovým vozidlom bol jeden Volkswagen T-Rtoc, čo tiež nie je náhodou: AMS by chcel priamo na autách SUV testovať zimné pneumatiky, lebo toto vozidlo disponuje len s pohonom predných kol. Tento spôsob pohonu je charakteristický hlavne pri osobných autách do strednej kategórie, ale preto bol zvolený k tomu vozidlo VW, aby pneumatiky predviedli na takom mestskom terénnom vozidle, aby ukázali svoje schopnosti, ktoré sú najrozšírenejšie v kruhu motoristov.

Kde sa dajú testovať zimné pneumatiky v septembri?

Vo veľkej časti Európy v septembri sme mohli ešte užívať posledné teplé dni, preto môže s oprávnením vzniknúť  otázka: kde bolo predsa možné vykonať účelne testovanie zimných pneumatík?

AMS  si vybral Fínsko, na sever od polárneho kruhu našli také podmienky, ktoré sú vhodné  k tomu, aby sa mohli už v septembri uskutočniť užitočné testy zimných pneumatík.

Sneh, mraz, vlhkosť to všetko sa vyžaduje k tomu, aby zimné pneumatiky boli vystavené takému zaťaženiu, s  akými sa v zime mohol stretnúť ktorýkoľvek vodič  auta.

Dobré a najlepšia

Absolútnym  výhercom testu tentokrát sa stala pneumatika GoodyerUltraGrip so vzorkou Performance Plus, ale dobre vystupovala aj BridgestoneBlizzak LM005.

Od najlepších v malej miere zaostali FalkenEurowinter HS01 a ToyoSnowprox S954. V prípade zimnej pneumatiky  Falken test odborného časopisu o autách ukázal, že v zasneženom prostredí  má dobrý výkon, preto – tak isto ako Toyo – dostal dobrú kvalifikáciu. Falken vystupoval vyslovene dobre na testoch aquaplainingu, pri ktorých bolo skúmané, že v prípade vyplávania kol, aký výkon ukazuje pneumatika.

To môže byť obzvlášť  zaujímavé v poznatku našich cestných pomerov, kde sa často môžeme stretávať s fľakmi vody, pochádzajúcich z cestných chýb. V takom prípade, keď kamióny alebo autobusy vodu špliechajú pod naše auto, je veľmi dôležité, aby profilový kanál pneumatiky  správne odvádzal vodu. Inak naše auto sa môže stať aj neovládateľným, na týchto testoch zimná pneumatika Falken skončila medzi najlepšími.

Celkové poradie zimných pneumatík na teste AMS

 1. Goodyear Ultragrip Performance Plus
 2. BridgestoneBlizzak LM005
 3. VredesteinWintrac Pro
 4. Continental TS 850 P
 5. Michelin Alpin 6
 6. Hankook i*ceptevo²
 7. FalkenEurowinter HS01
 8. ToyoSnowprox S954
 9. Pirelli Winter Sottozero 3
 10. Giti Winter W1
 11. Nokian WR Snowproof
Predchádzajúci článokMali veľkú ozvenu, ale predčasne zlyhali svietiace pneumatiky od Goodyearu
Ďalší článokZimný test pneumatiky – Falken a Michelin na rovnakej úrovni!