Začiatkom šesťdesiatich rokov minulého storočia americký výrobca pneumatík objavil sa podľa vlastného vyjadrenia s celkom novou, jednou z najdramatickejších  inovácií výsledkom  rozvoja priemyselného odvetvia autopneumatík zo syntetickej polyuretánovej gumy, ktorá bola naliata do šablónov formovaných na tvar pneumatiky a pri 121 stupňoch Celzia nechali ju vypáliť Pneumatiku nového druhu vyvinul chemik Goodyearu, William Larson spolu s Anthonym Finelli.

Prednosťou nového materiálu bolo, že v porovnaní s tradičnými pneumatikami bolo možné oveľa ľahšie vyrábať, k čomu sa muselo použíť viacero vrstiev gumy a textilného materiálu. K novej pneumatike nebolo potrebná vnútorná guma a ni drôty neboli nutné používať. Podľa Goodyearu 7/8*9tento zvláštny materiál zlúčil tvrdosť plastu s flexibillitou gumy a vynikajúco odolal opotrebovaniu a

triešteniu a ťažko sa roztrhuje.

Ďalšou výhodou  neotánu popri týchto všetkých vlastností bolo to, že  materiál bol priesvitný.

S využitím tejto vlastnosti pre Goodyear sa otvorila tá možnosť, aby pridal farbivo k syntetickej gume, výsledkom čoho kolesá áut trblietali  v svietelnej zelenej, červenej, žltej, oranžovej alebo trebárs v modrých farbách.

Avšak keď pneumatika bola primontovaná k disku s drobnými žiarovkami, tak pneumatika navyše ešte aj svietila v tme.

Goodyear venoval  mohutnú reklamu tejto novej inovácii.V jednom oznámení tlače v roku 1961  

napríklad  pri konštruovaní  áut spomínali priamo víziu príchodu novej éry. Podľa firmy po zavedení novej pneumatiky konštruktéry vozidiel môžu  konštruovať aj také autá, pri ktorých farba pneumatík sa  bude držať k farebnej palete čalúnenia alebo vnútorného priestoru, ba dokonca aj k farbe vlasov ženských kupujúcich.

Firma vystupovala v kampani aj s veľkolepejšími akciami. Na jedno auto DodgePolara namontovali  červenú sadu pneumatík a krížom-krážom jazdili s ním v stredisku mesta Miami, potom to isté zopakovali aj s jedným autom značky Chrysler Silver 300 v New Yorku.

A keby to ešte nebolo dostatočné, pneumatiky svietili aj samo o sebe, Goodyear to celé ešte prevýšil s jednou inováciou.  Šoféry svietenie pneumatík, ktoré takto bolo možné použiť k áut totiž pomocou tlačítka namontovaného ku kormidlu po jednom alebo po dvoch mohli ovládať svietenie pneumatík, ktoré by sa teda mohli použiť buď k ukazovaniu smerov, alebo aj k označeniu brzdenia podľa výrobcu.

Počiatočné testy ukazovali, že neotánové pneumatiky  jednoducho a ticho jazdili na ceste, ale neskôr vyšlo najavo aj to, že slabší výkon mali na vlhkých povrchoch a účinkom silného brzdenia sa viac opotrebovali než ako to bolo očakávané. Jedna časť riadičov  vozidiel však považovala ich  za nesmierne zábavné a v neposlednom rade považovali túto novinku za nápadnú.

Neskôr síce Goodyear sľuboval, že vykonajú ďalšie úpravy v zmesi  v záujme toho,aby boli odolnejšie od tradičných pneumatík, ale nakoniec neotánové pneumatiky sa osvedčili ako príliš drahé pre masovú výrobu.

Koncepcia nebola životaschopná z praktického hľadiska, totižto pri použití na dlhších cestách prednosť svietiacich pneumatík sa stratila, lebo  prach a trosky, ktoré sa narazili z cesty, natoľko pošpinili pneumatiku, že svetelná funkcia stratila svoj zmysel. Firma preto bola donútená  zamietnuť koncepciu, ponechávajúc  vodičom vozidiel oveľa  menej atraktívne pneumatiky čiernej farby.

Teda farebné a svietiace pneumatiky sa nikdy nedostali do obchodného obehu, jediný miestny obchodník automobilov dostal predsa povolenie, aby použil z nich jednu sadu pneumatík  Jim”Street” Skonzakes k vytvoreniu futuristického modelu Golden Sahara II. Veľké obecenstvo zbožňovalo auto, ktoré mimochodom neskôr sa objavilo v jednom filme. Auto neskôr počas rokov sa zničilo, jeho farbenie bolo odrené, a jeho jednotlivé prvky bolo treba udržať pomocou lepiacej pásky.

Neskôr automúzeum KlaismontKollections na jednej aukcii si ho získal za nie menej ako 350 tisíc dolárov a rozhodol sa o kompletnú renováciu auta. Práce vykonala spoločnosť SpeakeasyCustoms, a Goodyear prispel k projektu s celkom novou sadou svietiacich pneumatík. Auto bolo na výstave Autosalónu v Ženeve jednou z veľkých hviezd.

Predchádzajúci článokZákladom našej bezpečnosti je zimná guma
Ďalší článokTu sa nachádza prvé zimné testovanie pneumatiky roku 2019