Chcete chrániť svoje pneumatiky pred predčasným starnutím? Nesprávne skladovanie môže spôsobiť deformáciu, poškodenie a nepoužiteľnosť pneumatík. Ak sa chcete vyhnúť predčasnej výmene pneumatík, je dobré zabezpečiť ich správne uskladnenie. Prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete 7+1 užitočných tipov na uskladnenie pneumatík!

Profesionálne uskladnenie pneumatík? Ukážeme vám, ako na to!

1. Dôkladne očistite pneumatiky a ráfiky!

Po demontáži pneumatiky je prvým krokom dôkladné očistenie pneumatiky a ráfika. Predtým, než pneumatiky na dlhé mesiace odložíte, je dobré odstrániť brzdový prach, chemikálie a iné nečistoty. To platí najmä pre zimné pneumatiky, na ktorých môže byť nanesená korozívna soľ. Odporúčajú sa tieto nástroje:

 • vodná kefa, alebo hadica s vysokým tlakom vody,
 • čistiaci prostriedok na rozpúšťanie nečistôt,
 • kefa
 • utierky na vysušenie gumy a ráfikov.

Keď máte nástroje potrebné na čistenie pneumatík, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Na umývanie gumového behúňa a ráfikov použite vodnú kefu alebo hadicu!
 2. Čistiaci prostriedok naneste na gumu pomocou kefy! Nezabudnite odstrániť všetky nečistoty, ktoré uviazli v drážkach!
 3. Opláchnite pneumatiky!
 4. Nakoniec utrite ráfik a pneumatiky do sucha! Pneumatiky by sa mali ukladať do skladovacieho vrecka až vtedy, keď sú suché.

2. Pri demontáži pneumatiky označte jej polohu!

Označte presnú polohu a v prípade asymetrických pneumatík aj smer otáčania. Označte behúň alebo vnútornú stenu pneumatiky alkoholovou fixkou alebo žltou kriedou. Označenie by malo obsahovať tieto údaje:

 • Poloha pneumatík, napríklad: ľavá zadná (ĽZ) alebo pravá predná (PP).
 • V prípade asymetrických pneumatík je tiež dôležité vyznačiť smer otáčania pomocou šípok!

Na opotrebovanie pneumatík má významný vplyv ich poloha. Pri montáži je preto dôležité, aby bola pneumatika nasadená späť na správnu polohu.

3. Vyberte si správnu pozíciu na uskladnenie!

Jedným z najčastejších problémov pri skladovaní pneumatík je nesprávna skladovacia poloha. Aby ste sa vyhli nesprávnej polohe pri skladovaní, je vhodné mať na pamäti nasledujúce skutočnosti:

Pneumatiky s ráfikmi: Pneumatiky s ráfikmi by sa nemali skladovať v zvislej polohe. Odporúča sa ich skladovať v stĺpcoch po 4, alebo zavesené.

Pneumatiky demontované z ráfika: Pneumatiky demontované z ráfika sa nesmú umiestňovať na seba, alebo skladovať zavesené, pretože to môže viesť k deformácii pneumatiky. Pneumatiky demontované z ráfika sa odporúčajú skladovať vo zvislej polohe.

4. Pneumatiky demontované z ráfika otáčajte každých niekoľko mesiacov!

Ďalším dôležitým faktorom pri skladovaní pneumatík bez ráfika je ich otáčanie. Otočením pneumatiky o 90 stupňov každých niekoľko mesiacov zabránite jej deformácii. Odporúča sa používať prednastavenú pripomienku, ktorá vám v určitých intervaloch pripomenie úlohu, ktorú treba vykonať.

5. Uistite sa, či sú pneumatiky uskladnené za správnych podmienok!

Jedným z najdôležitejších aspektov skladovania pneumatík je zabezpečenie správnych skladovacích podmienok. Aby ste predišli predčasnému starnutiu pneumatík, mali by ste dodržiavať nasledujúce zásady:

 • Pneumatiky skladujte v suchej miestnosti s priemernou teplotou od -5 do 20 °C.
 • Dbajte na to, aby pneumatiky neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu! Silné UV žiarenie môže materiál poškodiť.
 • Neskladujte pneumatiky v priestoroch, kde môžu byť vystavené pôsobeniu ozónu!
 • Na uskladnenie pneumatík vyberte miesto, kde je relatívna vlhkosť nižšia ako 65 %!
 • Pneumatiky skladujte mimo tepelných žiaričov!

6. Ostalo koleso na aute? Zvýšte tlak v pneumatikách alebo podložte auto!

Z niektorých vozidiel je ťažké odstrániť pneumatiky, napríklad z karavanov, prívesov alebo veteránov. Všeobecná rada znie: zvýšte tlak v pneumatikách ponechaných na vozidle o pol baru! Prípadne pneumatiky každých niekoľko mesiacov otáčajte, aby ste zabránili ich deformácii.

7. Pred nasadením pneumatiky skontrolujte jej stav!

Blíži sa zmena ročného obdobia? Pred opätovným nasadením pneumatík je nevyhnutné skontrolovať ich stav. Ak zistíte deformáciu alebo iné poškodenie pneumatiky, obráťte sa na náš profesionálny servis pneumatík! Pneumatiky, ktoré boli skladované 6-8 rokov, by sa už nemali používať, aj keď nevykazujú známky vonkajšieho poškodenia.

+1 Skladovanie pneumatík v profesionálnych podmienkach

Uskladnenie pneumatiky doma je často problematické, pretože je ťažké vytvoriť optimálne podmienky na skladovanie. Nemôžete uskladniť demontované pneumatiky? Nemáte skladovacie možnosti, ako je opísané vyššie? Žiadny problém, pretože svoje nepoužívané pneumatiky môžete bezpečne uložiť v sklade predajcu pneumatík.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných pneumatík!

Predchádzajúci článokTCR Europe prechádza v sezóne 2022 na pneumatiky Kumho
Ďalší článokOpotrebovanie pneumatík Falken – mimoriadne dobré hodnotenie