Cestná sieť v našej krajine je na mnohých miestach poškodená a plná výmoľov, čo môže viesť k odchýľkam na podvozku, až k jej poškodeniu. Nesprávne parkovacie návyky a silný fyzický náraz na pneumatiky môžu tiež spôsobiť potrebu opravy podvozku. Nastavenie podvozku je našťastie lacné, rýchle a môže znížiť amortizáciu vášho vozidla. V tomto článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa nastavenia podvozku!
Často kladené otázky a odpovede o nastavení podvozku
Čo je to podvozok? Akú má funkciu?
Predtým, ako odpovieme na akékoľvek otázky týkajúce sa nastavenia podvozku, je dôležité objasniť základné pojmy. Úlohou podvozku, je spojiť konštrukciu vozidla s pneumatikami jazdiacimi po nerovnom povrchu vozovky. Jeho úloha je dôležitá pre bezpečnosť cestnej premávky, pohodlie jazdy a cestujúcich. Podvozok sa skladá z týchto komponentov:
– Guľové čapy
– Komponent riadenia
– Tlmič pruženia
– Ramená
– Pružiny
– Stabilizačné prvky
– Silentbloky
Na čo slúži geometria?
Počas nastavenia podvozku naši kvalifikovaní technici používajú najmodernejšie počítačové diagnostické nástroje na kontrolu nastavenia podvozku a pneumatík. Ak sa po diagnostike podvozku získané údaje líšia od údajov nastavených z výroby, bude potrebné vykonať nastavenie podvozku. Účelom nastavenia podvozku je zabezpečiť, aby podvozok spĺňal výrobné parametre a znížiť predčasné opotrebovanie pneumatík.
Čo je to oprava zavesenia kolies?
Niekedy nastavenie zavesenia nestačí z dôvodu poškodených, či opotrebovaných dielov. Oprava zavesenia si vyžaduje nielen nastavenie, ale aj výmenu dielov. Zvyčajne ide o opravu s vyššími nákladmi na materiál a prácu.
Náklady na nastavenie podvozku: koľko stojí oprava a nastavenie podvozku?
Náklady na nastavenie podvozku sa medzi jednotlivými typmi vozidiel, servismi a mestami značne líšia. Keďže podvozok ovplyvňuje zážitok z jazdy, kondíciu vozidla a bezpečnú jazdu, odporúčame vám vybrať si spoľahlivý a cenovo výhodný servis!
Ako zistím, či potrebujem opravu podvozku?
V automobiloch nie sú žiadne kontrolky ani snímače, ktoré by signalizovali, že zavesenie nie je správne nastavené. Na zistenie problému so zavesením sa dajú použiť nasledujúce príznaky:
– Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík.
– Volant sa po prejazde zákrutou nevráti do základnej polohy.
– Pri jazde po rovnej ceste vozidlo nejazdí rovno.
– Pri zatáčaní pod nízkym uhlom sa ozýva hlasné škrípanie.
Stretávate sa s niektorým z uvedených príznakov? Je možné, že došlo k poruche podvozku!
Ako často by sa mal nastavovať podvozok?
Odporúčame vám, aby ste si nechali skontrolovať zavesenie kolies počas sezónneho prezutia pneumatík a počas servisu pneumatík a karosérie!
Ktorých častí sa oprava zavesenia týka?
Počas opravy zavesenia sa vymenia poškodené časti podvozku. Nižšie sme zhromaždili časti, ktoré sú bežne súčasťou servisného procesu:
– nápravy s čapom
– poloos
– gumová manžeta poloosy
– náboj kolesa
– ložiská kolies
– čapy riadenia
– spojovacie tyče riadenia
– tlmiče pruženia
– pružiny
– stabilizačné tyče
– silentbloky
– komplet ramená
– horné uloženie tlmiča
Je možné nastaviť podvozok doma? Je lepšie nechať to na profesionála?
Neodporúčame, aby ste si nastavenie podvozku robili sami. Správne nastavenie si vyžaduje nielen odborné znalosti, ale aj špeciálne nástroje. Aby ste sa uistili, že zavesenie spĺňa normy a špecifikácie výrobcu, odporúčame vám obrátiť sa na odborný servis!
Ako dlho trvá nastavenie podvozku?
Nastavenie podvozku trvá 30-120 minút. Ak sa počas kontroly zistia poškodené diely, čas opravy sa môže predĺžiť.
Čo spôsobuje nesprávne nastavenie podvozku?
Odchýlky na podvozku môžu byť spôsobené zlým stavom vozovky, výmoľmi, nesprávnou technikou parkovania a silnými nárazmi do pneumatík.
Záver
Úlohou podvozku je spojiť konštrukciu vozidla s pneumatikami na ceste. Pomáha predchádzať predčasnému opotrebovaniu a robí jazdu bezpečnejšou a pohodlnejšou. V domácich podmienkach sa môže podvozku ľahko a často nesprávne nastaviť. Úprava podvozku zvyčajne trvá 30-120 minút.
Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!