Vyvažovanie kolies sa cudzím slovom nazýva centrovanie kolies. Pri bežnom používaní sa vplyvom opotrebovania a síl mení ťažisko pneumatiky. To môže viesť k zvýšeniu oscilácií. Centrovanie (vyvažovanie) kolies môže znížiť vibrácie a opotrebovanie ako pneumatiky, tak aj samotného kolesa. V našom článku odpovieme na najčastejšie otázky súvisiace s centrovaním kolies.

Čo je centrovanie kolies?

Účelom centrovania je vyvážiť kolesá, t. j. vycentrovať ťažisko kolesa. Poloha ťažiska sa môže pri bežnom používaní meniť v dôsledku pôsobenia síl, ale aj počas profesionálneho uskladnenia. Na úpravu rozloženia hmotnosti po meraní sa používajú závažia kolies vyrobené zo železa a zinku.

Nevycentrované (nevyvážené) kolesá môžu mať množstvo negatívnych dôsledkov, ako napríklad:

  • Môžu spôsobiť zvýšené vibrácie pri vyšších rýchlostiach.
  • Dochádza k výraznému zníženiu komfortu jazdy
  • Môžete zvýšiť negatívne sily na podvozok / ložiská kolies, čím sa výrazne skráti životnosť týchto dielov.

Odporúčame, aby ste pri každej sezónnej výmene pneumatík požiadali o službu centrovania kolies. Vyváženie kolies môže byť potrebné po 15 000 kilometroch alebo po silnom poškodení pneumatík.

Výhody vycentrovania kolies

Vodiči, ktorí majú svoje sezónne sady pneumatík na samostatných diskoch, sa nemôžu vyhnúť centrovaniu kolies. Nižšie uvádzame hlavné výhody vyvažovania kolies.

  • Pneumatika so správnym rozložením hmotnosti zlepšuje zážitok z jazdy a zvyšuje bezpečnosť.
  • Poskytuje stabilnú jazdu bez vibrácií aj pri vysokých rýchlostiach.
  • Zabraňuje predčasnému opotrebovaniu pneumatík a vysokému opotrebovaniu.
  • Znižuje riziko poruchy v dôsledku zvýšených vibrácií.

Často kladené otázky o centrovaní kolies

Kedy je potrebné centrovanie kolies?

Centrovanie je potrebné vykonať pri každej sezónnej výmene pneumatík, t. j. najmenej dvakrát ročne. Okrem toho odporúčame, aby ste každých 15 000 km alebo po väčšom náraze na pneumatiky vyhľadali odbornú pomoc pri centrovaní.

Dá sa vyhnúť centrovaniu kolies?

Centrovaniu sa nedá vyhnúť, ani keď sú sezónne pneumatiky na samostatných diskoch. Aj pri bežnej jazde v meste sú pneumatiky vystavené neustálemu namáhaniu. V dôsledku toho sa rozloženie hmotnosti kolesa v priebehu času mení. Dokonca aj pri správne uložených pneumatikách sa rozloženie hmotnosti môže mierne líšiť.

V čom spočíva vyvažovanie kolies?

Podstatou centrovania je vycentrovanie ťažiska kolesa, inými slovami jeho stredu. To výrazne znižuje vibrácie aj pri vysokých rýchlostiach.

Zhrnutie vyvažovania kolies

Centrovanie spočíva vo vyvažovaní kolies, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho meracieho zariadenia a závaží na kolesá. Cieľom postupu je optimálne ovplyvniť rozloženie hmotnosti. Výsledkom centrovania je výrazné zvýšenie komfortu a zníženie negatívnych síl pôsobiacich na podvozok, čím sa zvyšuje životnosť komponentov. Vyberte si niektorú z našich servisných sietí na vyváženie kolies!

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článokNürburgring Endurance 2022 – predčasný koniec pre Falken
Ďalší článok80. výročie NEXEN TIRE – oslava s novým logom