Tento víkend sa niesol v znamení športu. Ak ste však okruh Silverstone nestihli, nezúfajte. Máme tu pre Vás rýchly sumár!

Priebeh pretekov

Max Verstappen opätovne ukázal svoju silu v tomto ročníku Formuly 1, keď sa mu podarilo po šiestykrát v rade zaznamenať víťazstvo. Holandský jazdec má 99 bodový náskok a tak je stále lídrom tabuľky. Verstappen zaznamenal už obdivuhodné 43. víťazstvo v kariére, ale na okruhu Silverstone zvíťazil po prvýkrát. Ako to už u vrcholových športovcov býva, ani Max Verstappen napriek víťazstvu nebol maximálne spokojný so svojim výkonom. “Mal som zlý štart, musíme sa na to pozrieť. Lando (Norris) bol rýchly, držal sa ma a nevedel som sa ho zbaviť,” triezvo zhodnotil úvod pretekov, v ktorých pretekár z domácich radov- Norris triumfoval a za bujarého povzbudzovania 420 tisíc divákov sa zo štartovacieho druhého miesta prebojoval na prvé. Norris sa držal na čele pretekov až do piateho kola dokým Verstappen nevyužil systém DRS. Verstappen si v polovici pretekov si držal približne 5 sekundový náskok pred Norrisom a Piastrim z McLarenu.

Zdroj: Hungaroring Média

Rozhodovali aj pneumatiky!

Z trojky, ktorá sa dlho držla na čele pretekov, ako prvý išiel prezuť Oscar Piastri, iba 22 ročný Austrálčan, ktorý po návrate na trať bol na šiestom mieste. Nepodarilo sa mu vrátiť sa na svoju predchádzajúcu pozíciu a v celkovom umiestnení skončil aj tak na veľmi dobrom 4. mieste.

V 33. kole sa v pretekoch stala nehoda, pri ktorej zlyhala pohonná jednotka vo vozidle Magnussena tímu Haas. Z monopostu sa začal valiť dym a boli viditeľné aj menšie plamene. V reakcii na túto situáciu bolo vyhlásené obdobie tzv. safety caru, čo znamená, že vodiči mali zastaviť a nesmeli prejsť za bezpečnostné vozidlo. Niektorí pretekári využili túto príležitosť na zastavenie v boxoch a prezutie pneumatík.

Charles Leclerc sa rozhodol po 12 kolách vymeniť pneumatiky s tvrdou zmesou za tie so stredne tvrdou. Lewis Hamilton využil svoju pozíciu po prezutí a vďaka prítomnosti safety caru sa dostal na tretie miesto pred Piastriho.

Po šiestich kolách opustilo bezpečnostné vozidlo trať a preteky pokračovali v plnom prúde. Najviac pútavým a zaujímavým momentom bola snaha Hamiltona o druhú priečku. Lando Norris však pozíciu úspešne ubránil a Hamilton skončil v jeho tesnom závese.

Na dôležitosť pneumatík a ich správnom výbere veľmi veľa záleží aj v prípade motošportu. Max Verstappen povedal: “Na konci už mäkké pneumatiky nefungovali, ale som šťastný z tohto víťazstva.” Podobne aj jeho súper z tímu McLaren, Norris, ktorý skončil na druhom mieste okomentoval práve pneumatiky: “Je to úplne šialené. Bola to drina, zvlášť na tvrdých pneumatikách. Snažil som sa čo najdlhšie držať Maxa. Som druhý a je to super. Škoda Oscara (Piastriho), mohli sme mať dvojité pódium.”  Lewis Hamilton, ktorý sa umiestnil na 3. mieste sa vyjadril takto: “Je pre mňa veľká česť reprezentovať túto krajinu. Vďaka energii od divákov som sa dnes dokázal dostať na pódium. Gratulujem celému tímu, predsa len je tretie miesto dobrý výsledok, keďže som štartoval zo siedmeho. Gratulujem aj Landovi a môjmu bývalému tímu McLarenu k výbornému výsledku. Boli veľmi rýchli.”

Spoločnosť Pirelli, ktorá je dlhoročným sponzorom pretekov Formula 1 povedala: Silverstone je ďalšou náročnou traťou pre pneumatiky. Vzhľadom na vysokú priemernú rýchlosť tu hrá aerodynamika dôležitejšiu úlohu ako mechanická priľnavosť. Na okruhu sa nachádza množstvo veľmi rýchlych zákrut s niekoľkými pomalšími a zložitejšími úsekmi. Na Silverstone vždy hrozí riziko dažďa, ale keď je sucho, teploty môžu byť pomerne vysoké, čo znamená, že na túto trať je potrebný univerzálny výber zmesi.

PRIEBEŽNÉ PORADIE (PO 10 Z 22 PRETEKOV):

1. Verstappen 255 bodov

2. Perez 156

3. Alonso 137

4. Hamilton 121

5. Sainz 83

6. Russell 82

7. Leclerc 74

8. Stroll 44

9. Norris 42

10. Ocon 31

11. Piastri 17

12. Gasly 16

13. Albon 11

14. Hülkenberg 9

15. Bottas 5

16. Čou 4

17. Cunoda 2

18. Magnussen 2

19. Sargeant 0

20. De Vries 0

Sledujte s nami aj ďalšie kolo Formuly 1, ktoré bude tentokrát v Maďarsku-

2023 July 21 – 23

Hungarian Grand Prix

Radi Vám pomôžeme pri výbere pneumatík a prezujeme Vám ich na hociktorom z našich siedmich servisných miest!

LETNÉ PNEUMATIKY PIRELLI

Využite našu akciu 10 EUR zľava na prezutie pri výbere z našich skladových zásob! Pokiaľ by ste potrebovali pneumatiky skontrolovať máme akciu aj pre Vás: 1 EURO kontrola pneumatík a podvozku spolu s 10 eurovou zľavou na službu podľa Vášho výberu!

Predchádzajúci článokToyo Tires sa zúčastnilo 3. kola Formula Drift vo Fudži
Ďalší článokTour de France:  Horská 9. etapa a pneumatiky Continental