Je všeobecne známe, že kaučuk je surovinou na výrobu pneumatík. Kaučuk je biely materiál získavaný z kôry stromov, ktorý sa pri výrobe sfarbuje do čierna uhlíkom. Vulkanizácia je proces zmeny vlastností pneumatiky chemickými prostriedkami. Cieľom je, aby bol materiál pneumatiky pružný a odolný. Pri tomto procese sa zvyčajne používa síra a iné materiály. Vulkanizácia sa používa aj v opravovniach na opravu poškodených pneumatík. Zistite viac o tejto metóde opravy pneumatík!

Pojem vulkanizácia: čo je vulkanizácia?

Účelom vulkanizácie je zmena vlastností gumy chemickou cestou. Tento proces objavil americký vynálezca Charles Goodyear, ktorý v roku 1844 prvýkrát vyrobil vulkanizovanú gumu.
V pneumatikách sa vulkanizácia používa v dvoch rôznych oblastiach: pri výrobe a pri oprave poškodených pneumatík. Ale čo presne je vulkanizácia? Je to chemický proces, pri ktorom sa vytvárajú väzby medzi molekulami gumového reťazca, z ktorých sa guma skladá. Účelom zosieťovania je premeniť kaučuk na polymérny štrukturálny materiál, ktorý sa stáva pružným a odolným.

Edina Hudiová vo svojej knihe „Výber strojov, zariadení a nástrojov na výrobu gumy“ definuje proces vulkanizácie takto.

Pojem vulkanizácia: „Na výrobu pneumatiky je potrebné tzv. zelenú pneumatiku „vytvrdiť“, t. j. vulkanizovať. Vulkanizácia si vyžaduje pridanie rôznych látok (vulkanizačných činidiel) počas prípravy zmesi zelenej pneumatiky, aby mohli prebehnúť príslušné chemické reakcie. Vulkanizácia zelenej pneumatiky sa zvyčajne vykonáva v špeciálne navrhnutej forme, zvyčajne pomocou pary a tlakového zdroja (plyn N2). Najdôležitejšie parametre vulkanizácie sú teplota, čas a tlak.“

Vulkanizácia za tepla vs. vulkanizácia za studena: aký je medzi nimi rozdiel?

Pri výrobe a montáži pneumatík sa rozlišuje medzi vulkanizáciou za tepla a za studena. Zatiaľ čo pri vulkanizácii za tepla sa tlak a teplo používajú predovšetkým na vytvorenie organických sekundárnych chemických väzieb, pri vulkanizácii za studena sa kyselina sírová vytvára pri izbovej teplote. Bežne sa rozlišujú tieto kategórie.

Vulkanizácia za tepla:

  • prerušované vulkanizačné procesy (vulkanizačné kotly, vulkanizačné kotlové lisy, lisy),
  • kontinuálne vulkanizačné procesy (beztlakové a tlakové procesy).

Vulkanizácia za studena:

  • klasická vulkanizácia za studena,
  • vysokoenergetická sálavá vulkanizácia,
  • samovulkanizácia.

Kedy je potrebná vulkanizácia pneumatík?

Vulkanizácia pneumatík je potrebná v prípadoch, keď sa poškodenie pneumatiky nedá odstrániť inými metódami. Najčastejšou príčinou defektov pneumatík je zvyčajne poškodenie spôsobené cudzím telesom. V tomto prípade môže byť vhodným spôsobom opravy defektu vulkanizácia. Vulkanizácia je odolnejšie, bezpečnejšie a pružnejšie riešenie ako lepenie. Nevýhodou tohto procesu v porovnaní s lepením je dlhší pracovný čas.

Vulkanizácia gumy doma? Nechajte to na profesionálov!

Aj keď si môžete vyhľadať „vulkanizácia gumy doma“ a nájsť nespočetné množstvo videí s pokynmi krok za krokom, ako opraviť poškodené pneumatiky, neodporúčame vulkanizáciu doma. Trvanlivé a spoľahlivé opravy si vyžadujú skúsenosti, špecializované stroje a odborné znalosti. Nesprávna vulkanizácia môže spôsobiť ďalšie poškodenie štruktúry pneumatiky. Chcete zveriť opravu pneumatík profesionálom? Obráťte sa na náš servis!

Cena vulkanizácie pneumatík

Cenu vulkanizácie kaučuku môže ovplyvniť viacero faktorov. Nižšie uvádzame zoznam tých najdôležitejších:

  • Typ procesu vulkanizácie
  • Veľkosť poškodenia bočnice pneumatiky
  • Veľkosť poškodenia behúňa
  • Veľkosť pneumatiky
  • Typ pneumatiky
  • Použitý materiál na opravu
  • Zložitosť úlohy opravy

Zhrnutie

Vulkanizácia je chemický proces, pri ktorom sa surovina mení na hotový výrobok. Je nevyhnutnou súčasťou výroby a opravy pneumatík. Rozlišuje sa vulkanizácia za tepla a za studena. Prvá z nich sa vykonáva za intenzívneho tepla, zatiaľ čo druhá sa vykonáva pri izbovej teplote. Vulkanizácia sa volí pri poškodeniach, pri ktorých menej odolné a pružné lepidlo nepostačuje. Keďže na vykonanie tohto procesu sú potrebné špecializované nástroje a odborné znalosti, odporúčame vám, aby ste sa v prípade, že si oprava pneumatiky vyžaduje vulkanizáciu, obrátili na odborníka.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článokTlak v pneumatikách – Všetko o tlaku v pneumatikách
Ďalší článokEfficientGrip Performance 2 vyhral test ADAC