S príchodom chladného počasia sa mnohí pýtajú: kedy je správny čas na prezutie zimných pneumatík? V našom zhrnutí vysvetlíme, prečo sa oplatí používať zimné pneumatiky v chladných mesiacoch, a všeobecne uznávané pravidlo 7 °C, ktoré vám pomôže pri rozhodovaní, kedy prezuť na zimné pneumatiky. Objasníme vám tiež, od kedy sú zimné pneumatiky povinné v susedných krajinách.

Prečo používať zimné pneumatiky v chladných mesiacoch?

1. Na studených cestách nestuhne

Vďaka svojmu materiálovému zloženiu si zimná pneumatika dokáže zachovať svoju pružnosť aj v mrazivej zime. Je to najmä vďaka vysokému obsahu kremíka, ktorý robí pneumatiky pevnejšími a tvrdšími. Vďaka tomu je pneumatika dostatočne pružná aj v najchladnejších mesiacoch roka.

2. Poskytuje vyššiu trakciu

Na dezéne zimných pneumatík sú bloky dezénu štruktúrované lamelami, ktoré zvyšujú priľnavosť a trakciu na mokrých alebo zasnežených cestách.  Letné pneumatiky nemajú lamely, takže ich používanie v zime je nebezpečné.  Ak sa nechcete zdržiavať výmenou sezónnych pneumatík, použite radšej celoročné pneumatiky.

3. Zabezpečuje efektívnejšie využívanie paliva

Zvyšovanie palivovej účinnosti je dôležité nielen z ekologických, ale aj z finančných dôvodov. O niekoľko percent efektívnejšie využívanie môže časom viesť k výrazným úsporám. Je známe, že tlak v pneumatikách má významný vplyv na spotrebu paliva. Je však menej známe, že používaním sezónnych pneumatík možno tiež ušetriť peniaze.

4. Je bezpečnejšia

Pneumatika, ktorá je optimalizovaná pre zimné jazdné podmienky, výrazne zvyšuje trakciu aj na zrkadlovom ľade a zasneženom povrchu vozovky. Početné nezávislé testy ukazujú, že zimné pneumatiky ponúkajú vyšší výkon s nižším rizikom nehôd.

Kedy prezuť zimné pneumatiky?

Väčšina motoristov sa rozhoduje pre používanie zimných pneumatík na základe pravidla 7 °C. Čo to presne znamená? Poďme to zistiť!

Pravidlo 7 °C: V mesiacoch, keď je priemerná teplota trvalo nižšia ako 7 °C, sa odporúča používať zimné pneumatiky. U nás sa odporúča prezúvať na zimné pneumatiky v neskorých jesenných a zimných mesiacoch, keď teplota povrchu vozovky klesne pod 7 °C.

Povinnosť zimných pneumatík v SR na rok 2022

Na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Konkrétny termín, v ktorom treba mať prezuté zimné pneumatiky, zákonom stanovený nie je (resp. obdobie 15.11. – 31.3. platí iba pre vybrané kategórie vozidiel s označením M2, M3, N2 a N3).

Osobitosti premávky v zimnom období upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov. Konkrétne ustanovenia týkajúce sa povinnosti zimných pneumatík nájdeme v § 38.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1, môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S.“

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Povinnosť mať prezuté zimné pneumatiky neplatí:

a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

b) pre terénne motorové vozidlo,

c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

Ako je to s povinnosťou zimných pneumatík v zahraničí?

Predtým, ako sa vyberiete na lyžovačku do zahraničia, sa oplatí opýtať: Ako je to s povinnosťou zimných pneumatík v zahraničí?

  • Rakúsko: Všetky osobné vozidlá musia od 1. novembra do 15. apríla používať pneumatiky s hĺbkou dezénu viac ako 4 mm a/alebo snehové reťaze.
  • Česká republika: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Nemecko: Na zasnežených a zľadovatených cestách sú povinné zimné pneumatiky.
  • Taliansko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Rumunsko: Sneh a zľadovatené cesty, povinné zimné pneumatiky, nie sezónne.
  • Srbsko: Sezónne pneumatiky sú povinné počas celej zimy.
  • Maďarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Slovinsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. marca.
  • Švajčiarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.

Je dôležité poznamenať, že uvedený zoznam má v čase uverejnenia tohto článku len informatívny charakter. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, pred cestou si overte platné predpisy v príslušných krajinách.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných pneumatík a rezervujte si termín online na prezutie pneumatík!

Predchádzajúci článokTest zimných pneumatík ADAC 2022
Ďalší článokVysoko kvalitná pneumatika Vredestein Wintrac Pro si získala vašu dôveru