Tento rok sa v rámci testu zimných pneumatík ADAC 2022 porovnávali zimné pneumatiky s rozmerom 185/65 R15 T.

Dobrá priľnavosť na snehu, ľade a mokrých cestách je v chladnom období veľmi dôležitá a zimné pneumatiky ju na ceste zabezpečujú. Ktorá je však najlepšia zimná pneumatika pre tohtoročnú sezónu?

Krátke zhrnutie:

 • Continental, Goodyear, Semperit a Michelin sa umiestnili na vrchole
 • Stred súťažného poľa priniesol rôzne výsledky s rôznymi nedostatkami a výhodami
 • Dve pneumatiky zlyhali na mokrej vozovke

Testovaný rozmer 185/65 R15 88 T (do 190 km/h) sa bežne používa na malé vozidlá od Audi A1 až po Opel Corsa. 16 modelov tohto rozmeru bolo testovaných v rámci testu zimných pneumatík 2022 na testovacom vozidle VW Polo. Celkové výsledky sú dosť zmiešané.

 • Test zimných pneumatík ADAC 2022 – dobré výsledky:

Štyri pneumatiky získali dobré hodnotenie, zatiaľ čo stredná trieda si naďalej viedla uspokojivo so siedmimi pneumatikami. Tu sa oplatí pozrieť na detaily, pretože v závislosti od individuálnych jazdných profilov sa môže odporučiť vyhovujúca (a zvyčajne lacnejšia) pneumatika.

Stojí však za to pozrieť sa bližšie na výraznejšie nedostatky troch pneumatík, ktoré získali len „uspokojivé” hodnotenie. Znepokojivým výsledkom je, že modely Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611 sú dva modely, ktoré vykazujú také vážne nedostatky v mokrých podmienkach, že ich výkon je hodnotený ako slabý.

 • Test zimných pneumatík ADAC 2022  –prehľad
Výrobca/ModelADAC-hodnotenie
Continental Winter Contact TS 8702,2
Goodyear UltraGrip 9+2,2
Semperit Speed ​​​​Grip 52,2
Michelin Alpine 62,3
BF Goodrich G Force Winter 22,7
Vredestein Wintrac2,7
Bridgestone Blizzak LM0053
Maxxis Premitra Snow WP63
Firestone Winterhawk 43,2
Nexen Winguard Snow G33,3
AVON WT7 Snow3,5
Dunlop Winter Response 23,6
Fulda Crystal Montero 33,7
Barum Polaris 53,9
Imperial Snowdragon HP5,3

veľmi dobré (0,6 – 1,5)
dobré (1,6 – 2,5)
uspokojivé (2,6 – 3,5)
dostatočné (3,6 – 4,5)
nedostatočné (4,6 – 5,5)

 • Veľmi vyrovnané: top kvarteto

Pneumatiky Continental WinterContact TS 870, Goodyear Ultragrip 9+, Semperit Speed-Grip 5 a Michelin Alpin 6 možno bez výhrad odporučiť. Všetky štyri dosiahli dobré výsledky vo všetkých hlavných kritériách, takže podali veľmi vyvážený výkon. Oplatí sa pozrieť si podrobné hodnotenia, pretože stanovujú trochu iné priority.

Continental TS 870 je tento rok víťazom vďaka svojej vyváženosti.  Výrobca z Hannoveru udržal slabiny svojho predchodcu TS 860 pod kontrolou v suchých podmienkach. Spoločnosť Goodyear zvýšila latku na náročných mokrých cestách. Semperit dosiahol najlepšie hodnotenie na snehu, zatiaľ čo Michelin jednoznačne exceloval z hľadiska opotrebovania pneumatík. Všetky štyri modely sú dobrou voľbou.

 • Uspokojivé: stred súťažného poľa

Test predstavuje 7 pneumatík, ktoré možno odporučiť s miernymi obmedzeniami. Ich silné a (mierne) slabé stránky by sa mali zohľadniť a posúdiť podľa osobného jazdného profilu a podmienok používania.

Ak teda dokážete akceptovať mierne nedostatky na suchých a mokrých cestách, ale oceníte dobré vlastnosti na snehu, je BFGoodrich G-Force Winter 2 dobrou voľbou. Pneumatika Vredestein Wintrac bude zaujímavá pre tých, ktorí nejazdia na dlhé trasy v extrémne zasneženej krajine. Ak najazdíte len niekoľko kilometrov ročne, dobrou voľbou sú aj pneumatiky Bridgestone Blizzak LM005 a Maxxis Premitra Snow WP6

Ak po diaľnici takmer nejazdíte, Firestone Winterhawk 4 je dobrá voľba, no ak vám nezáleží na výkone v extrémnych snehových podmienkach, budete spokojní s pneumatikami Nexen Winguard Snow G3.

 • Tri modely s primeraným výkonom

Tri pneumatiky boli ohodnotené ako dostatočné z hľadiska správania na suchu: Dunlop Winter Response 2, ktorá minulý rok dosahovala výrazne lepšie výsledky na suchu v rozmere 195/65 R15, Fulda Kristall Montero 3 a Barum Polaris. Prečo? Pneumatiky a testované vozidlo nejazdia „čisto“ na suchej vozovke vozovke pri diaľničných rýchlostiach. To znamená, že vodič nemá za volantom z hľadiska jazdných vlastností príliš dobrý pocit. Pneumatika nejazdí rovno, vodič ťažko odhaduje uhol natočenia volantu pre oblúk, pneumatika nereaguje harmonicky na povely riadenia – a korekcie riadenia sú nevyhnutné, pretože vozidlo nepoužíva uhol natočenia volantu, ktorý vodič zamýšľal.

Aj keď toto správanie nie je kritické, pri dlhších cestách po diaľnici je určite nepríjemné a únavné. Čo je však kritickejšie, testované vozidlo má tendenciu k pretáčavosti veľmi skoro – keď pneumatiky dosiahnu limit v dôsledku vyhýbacieho manévru – a predovšetkým ich neskúsení vodiči ľahko neovládajú.

Mokrá vozovka: dva modely zlyhali

Inžinieri ADAC neodporúčajú kupovať dva modely – takže verdikt ADAC o modeli Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611 je logický: nedostatočné! Oba čínske modely mali na mokrých cestách veľmi slabé výsledky.

Test zimných pneumatík ADAC 2022 pre vozidlá SUV – 215/60 R16 H

V testoch pneumatík pre vozidlá SUV vedú spoločnosti Continental, Dunlop, Goodyear a Michelin.

Pneumatiky vo všeobecnosti fungovali dobre na snehu a ľade, ale na mokrých a suchých cestách sa často vyskytovali problémy.

Aj napriek tomu, že rozmanitosť a veľkosť rozmerov pneumatík pre nové vozidlá neustále rastie: tohtoročný testovací rozmer 215/60 je jednou z najpredávanejších zimných pneumatík v rýchlostnej kategórii H do 210 km/h . Testovacím vozidlom bola Škoda Karoq.

Záver je vo všeobecnosti prevažne pozitívny, keďže zo 17 modelov pneumatík iba jeden získal hodnotenie „dostatočné”, a preto ho možno odporučiť len podmienečne – štyri modely pneumatík boli hodnotené ako „dobré” a dvanásť ako „uspokojivé”.

 • Dôležitý aspekt: osobný profil riadenia

Tu sa oplatí pozrieť sa na podrobnosti, pretože v závislosti od vášho individuálneho jazdného profilu a osobných prevádzkových podmienok vám môže byť odporučená vyhovujúca (a zvyčajne lacnejšia) pneumatika. Na snehu nedosiahlo dobré hodnotenie len päť pneumatík. Na ľade a z hľadiska spotreby paliva dosiahli takmer všetci testovaní kandidáti dobré hodnotenia.

 • Test zimných pneumatík ADAC 2022 215/60 R16 H – prehľad
Výrobca/ModelADAC-hodnotenie
Continental WinterContact TS8702,1
Dunlop Winter Sport 52,1
Goodyear UltraGrip Performance +2,3
Michelin Alpin 62,3
Yokohama BlueEarth*Winter V9062,6
Bridgestone Blizzak LM0052,7
Kleber Krisalp HP32,9
GT Radial Winterpro23
Sava eskimo hp23
Vredestein Wintrac3
ESA+TECAR SUPERGRIP PRO3,1
Nokian Tyres WR snowproof3,2
UNIROYAL WinterExpert3,3
Matador MP93 Nordicca3,4

veľmi dobré (0,6 – 1,5)
dobré (1,6 – 2,5)
uspokojivé (2,6 – 3,5)
dostatočné (3,6 – 4,5)
nedostatočné (4,6 – 5,5)

 • Štyri prvé miesta – vyrovnaný súboj

Štyri zimné pneumatiky tohto rozmeru získali prestížne hodnotenie ADAC „dobré”: Continental WinterContact TS 870, Dunlop Wintersport 5, Goodyear Ultragrip Performance+ a Michelin Alpin 6. Všetky hlavné kritériá sú zastúpené vyvážene. A predsa si v rôznych oblastiach stanovili trochu iné priority.

Zatiaľ čo modely Continental a Dunlop majú svoje silné stránky na mokrých, zasnežených a zľadovatených cestách, na suchých cestách sú o niečo menej výkonné. Spoločnosť Goodyear počas testu prekonáva snehový rekord. Hoci Michelin nedosahuje obvyklé maximá opotrebenia, boduje na suchých cestách a na ľade.

 • Alternatívy v širokom strednom poli

V skupine pneumatík, ktoré možno odporučiť s výhradami, vykazujú testované modely nedostatky aspoň v jednom hlavnom kritériu (mierne). Pri výbere je dôležité poznať svoj jazdný profil a vlastné potreby, pretože potom budete môcť nájsť vhodnú a spravidla lacnejšiu pneumatiku v tejto oblasti.

Napríklad pneumatika Yokohama BluEarth*Winter V906 vykazuje určité zlepšenie na mokrých a zasnežených cestách, Bridgestone Blizzak LM005 má priestor na zlepšenie na zasnežených cestách a Kleber Krisalp HP3 má stále nedostatky na suchých a mokrých cestách.

Pneumatika GT Radial Winterpro 2 mala slabé výsledky na suchých, mokrých a zasnežených cestách, zatiaľ čo pneumatika Sava Eskimo HP2 vykazovala slabiny na mokrých cestách. Pneumatika Vredestein Wintrac má na suchu čo zlepšovať, zatiaľ čo testeri ADAC zistili nedostatky aj v prípade pneumatiky Esa+Tecar Supergrip Pro na mokrom povrchu.

Pneumatika Toyo Observe S944 má horší výkon na mokrých cestách a snehu. Pneumatika Falken Eurowinter na suchu nijako zvlášť neoslnila, ale na mokrých a zasnežených cestách dokázala dobehnúť svojich konkurentov.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných pneumatík a

rezervujte si termín online na prezutie!

Predchádzajúci článokProtektorovanie: čo je protektorovaná pneumatika?
Ďalší článokPrezutie na zimné pneumatiky: Kedy je správny čas na prezutie zimných pneumatík?