Muž zapisujúci rozmery pneumatik a diskov.

Chceli by ste si dať na auto iné kolesá ako tie, ktoré sú predpísané v technickom preukaze? Za určitých okolností je to možné, no musíte splniť niekoľko pravidiel. Poradíme vám, ako postupovať pre zapísanie kolies do TP.

Kolesá na aute sú v priamom kontakte s vozovkou a ovplyvňujú celkové ovládanie a bezpečnosť auta. Sú preto veľmi dôležitým prvkom, ktorý musí byť v súlade s technickými a legislatívnymi požiadavkami. Na auto si nemôžete len tak namontovať disky a pneumatiky ľubovoľného typu a rozmerov.

Na vozidle totiž môžete používať len schválené, typovo schválené alebo homologizované pneumatiky a diskové kolesá, ktoré sú zapísané v osvedčení o evidencii, osvedčení o evidencii časť II,  technickom osvedčení vozidla alebo technickom preukaze. Podmienky vymedzuje § 5 vyhlášky č. 464/2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

Moderné karbónové kolesá na osobnom vozidle s červenými doplnkami.

Čo sú alternatívne kolesá

Alternatívne kolesá sú také, ktoré sa líšia od originálnych alebo štandardných kolies dodávaných spolu s vozidlom, odporúčaných výrobcom a zapísaných v osvedčení. Môžu sa líšiť rozmermi, dizajnom a ďalšími vlastnosťami. Aké sú najčastejšie dôvody pre výber náhradných či alternatívnych pneumatík?

  • Alternatívne kolesá si ľudia vyberajú najmä z estetických dôvodov. Často sú súčasťou rôznych tuningových a športových úprav. Obľúbené sú najmä širšie a nízkoprofilové pneumatiky. 
  • Dôvody môžu byť aj praktické, napríklad keď vodiči hľadajú vhodnejšie pneumatiky do terénu (vyšší profil) či lepšie jazdné vlastnosti (napr. lepšiu trakciu pri športovej jazde). 
  • V neposlednom rade sú to aj cenové dôvody, pretože napríklad užšie pneumatiky s vyšším profilom sú lacnejšie.

Alternatívne kolesá ponúkajú možnosť prispôsobiť si auto podľa vlastných potrieb a preferencií. Výber diskov a pneumatík však musí zohľadniť technické špecifikácie auta, aby nebola ohrozená bezpečnosť či komfort jazdy.

Čo robiť, ak chcete alternatívne kolesá

Ak premýšľate nad alternatívnymi diskami a pneumatikami, mali by ste poznať niekoľko základných pravidiel. 

Legislatíva

Tým najdôležitejším z nich je, že nové kolesá musia byť v súlade s osvedčením, teda do neho musia byť dopísané ako alternatívne vyhotovenie/rozmery ráfikov a pneumatík. V opačnom prípade vás môže stihnúť mastná pokuta pri cestnej kontrole alebo problémy s poisťovňou v prípade škodovej udalosti. Samozrejme, s nezapísanými kolesami neprejdete ani STK.

Alternatívne kolesá je možné zapísať na príslušnom okresnom úrade na Odbore cestnej dopravy a pozemných komunikácií, prípadne na dopravnom inšpektoráte.

Ako postupovať:

  1. V prvom rade si overte vhodnosť nových kolies pre vaše vozidlo. Uistite sa, že rozmery sú v odporúčanom rozmedzí a že kolesá vyhovujú normám (napr. ECE alebo TUV certifikát). Ak áno, zrealizujte montáž v certifikovanom autoservise, ktorý je oprávnený vydávať dokumenty potrebné k zápisu alternatívnych kolies.
  2. Vyžiadajte si homologizačný certifikát a potvrdenie od výrobcu, že vozidlo príslušnej značky, typu, identifikačného čísla VIN, vyhotovenia a vybavenia môže byť alternatívne vybavené diskami a pneumatikami iných rozmerov, ako sú uvedené v osvedčení o evidencii časť II v súlade s platným typovým schválením vozidla, v ktorom uvedie presné rozmery pneumatík a k nim prislúchajúcich rozmerov ráfikov.” (zdroj: minv.sk)
  3. Navštívte okresný úrad, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií a nezabudnite si vziať veľký aj malý technický preukaz, homologizačný certifikát a občiansky preukaz.
  4. Na úrade podáte žiadosť o vykonanie zmeny v osvedčení a zaplatíte kolok. V prípade dodržania všetkých podmienok ho inšpektorát schváli a zapíše do technického preukazu, respektíve vydá nové osvedčenie bez doplnenia údajov o vlastníkovi a držiteľovi.
  5. Následne ešte navštívite ktorýkoľvek dopravný inšpektorát, kde doplnia údaje o vlastníkovi a držiteľovi vozidla. 
  6. Teraz môžete nové kolesá legálne používať.

Alternatívne rozmery

Ďalším pravidlom sú alternatívne rozmery, pričom platí, že vonkajší priemer pneumatiky by mal byť väčší o najviac 1,5 % a menší o najviac 2 % v porovnaním s originálnou pneumatikou. 

Zmena šírky pneumatiky by mala vždy znamenať aj zmenu výšky profilu s tým, že užšia pneumatika znamená vyšší profil a širšia pneumatika nižší profil.

Príklad:

Ak je originálny rozmer 185/65 R14, alternatívny rozmer širšej pneumatiky môže byť 195/60 R14 a alternatívny rozmer užšej pneumatiky môže byť 175/70 R14. 

Index zaťaženia alternatívnych pneumatík nikdy nemôže byť nižší ako pri originálnych pneumatikách.

Kolesá musia mať taktiež homologizáciu podľa európskych noriem. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, aby vám nové disky a pneumatiky nespôsobili problémy. 

Nezabúdajte, že zmena kolies môže ovplyvniť ovládateľnosť a jazdné vlastnosti vozidla, preto vždy uprednostnite bezpečnosť pred estetikou.

Predchádzajúci článokRýchla oprava defektu: Čo budete potrebovať a ako postupovať?
Ďalší článokPostrach každého vodiča: Čo znamená, keď svietia tieto kontrolky?