Číselné a písmenné označenie na pneumatikách vám poskytne jasnú informáciu o veľkosti a ďalších dôležitých vlastnostiach pneumatiky. Interpretácia zložitého značenia však nie je jednoduchá. V tomto článku podrobne vysvetlíme, ako v priebehu niekoľkých sekúnd určiť výrobcu, veľkosť pneumatiky, pomer dezénu, štruktúru pneumatiky, číslo DOT, priemer kolesa, rýchlosť a index zaťaženia.

Vysvetlenie rozmeru pneumatík: čo znamená označenie rozmeru pneumatík?

Bez znalosti presného rozmeru pneumatík nie je možné kúpiť správne pneumatiky pre vaše vozidlo. Preto je nevyhnutné poznať rozmery pneumatík ešte pred kúpou. Najjednoduchšie to urobíte tak, že si prečítate a pochopíte označenie na bočnici kolesa. Po prečítaní našich tipov na vysvetlenie rozmerov pneumatík si budete môcť na prvý pohľad prečítať najdôležitejšie vlastnosti pneumatík. Nižšie je uvedený príklad interpretácie komplexných kódových radov.

1. Rozmer pneumatík

235/70 R16 101S

Prvý prvok dlhého čísla označuje veľkosť pneumatiky, t. j. dezén v milimetroch. V prípade tejto pneumatiky je veľkosť dezénu 235 milimetrov.

2. Pomer profilov

235/70 R16 101S

Druhá hodnota je pomer profilu. Tento pomer predstavuje percentuálny podiel výšky behúňa k výške pneumatiky. Na tomto príklade vidíme, že plocha behúňa pneumatiky je 70 % výšky bočnice, t. j. 164,5 milimetra.

3. Štruktúra pneumatík

235/70 R16 101S

Nasledujúce označenie zobrazuje štruktúru pneumatiky. Pri moderných pneumatikách pre osobné vozidlá sa vždy používa písmeno R. Je radiálny a jeho názov je odvodený od skutočnosti, že gumová výstužná tkanina je radiálna k rotujúcej náprave.

4. Priemer kolesa

235/70 R16 101S

Ďalšie označenie je priemer kolesa. Táto hodnota v palcoch udáva veľkosť ráfika, na ktorý sa pneumatika zmestí. V tomto príklade sa pneumatika hodí na ráfik s priemerom 16 palcov, teda 40,64 cm. Treba mať na pamäti, že 1 palec = 2,54 centimetra.

5. Index zaťaženia, rýchlostný index

235/70 R16 101S

Posledná značka označuje index zaťaženia (LI) a index rýchlosti (SI). Čo presne znamenajú? Poďme to zistiť!

Index zaťaženia: index zaťaženia je číselné označenie, ktoré udáva maximálnu nosnosť gumy.

Rýchlostný index: Rýchlostný index je písmenové označenie na bočnici pneumatiky, ktoré označuje maximálnu povolenú rýchlosť.

Ak chcete zistiť presné hodnoty, prečítajte si náš článok o rýchlosťnom indexe a indexe zaťaženia. Význam 101S v príklade:

  • Na základe normy LI 101 vieme, že maximálna nosnosť je 825 kg na jednu pneumatiku. Celková nosnosť je teda 3300 kilogramov.
  • Na základe hodnoty SI vieme, že maximálna rýchlosť pneumatík je 180 km/h. V príklade je to označené písmenom S.

6. Ďalšie informácie

Okrem vyššie uvedeného sú na bočnici väčšiny pneumatík aj ďalšie označenia. Zozbierali sme najdôležitejšie dodatočné označenia:

  • Výrobca: väčšina pneumatík je označená názvom a logom výrobcu.
  • Číslo DOT. Prvé dve číslice štvormiestneho kódu označujú týždeň v roku, v ktorom bola pneumatika vyrobená. Posledné dve číslice označujú rok výroby.

Ďalšie označenia: ďalšie piktogramy môžu označovať špeciálne vlastnosti gumy. Podrobne sú opísané v našom článku o označovaní pneumatík.

Často kladené otázky o veľkosti pneumatík

Čo znamenajú veľkosti gumy? Čo znamená veľkosť pneumatiky?

Rozmery gumy sa vzťahujú na fyzické rozmery pneumatiky. Najdôležitejšie symboly používané na určenie veľkosti pneumatiky:

Ako zistím výrobný rozmer pneumatík?

Prečítajte si označenie na bočnici pneumatiky!
Prvé dve značky vám prezradia veľkosť dezénu a pomer dezénu pneumatiky!
Štvrtá značka zobrazuje priemer kolesa!
Na meranie hĺbky dezénu potrebujete špeciálne meracie zariadenie!

Na čo môžem použiť vyhľadávač veľkosti pneumatiky?

Na našej stránke nájdete vyhľadávač veľkosti pneumatiky! Tento nástroj vám umožňuje vybrať si pneumatiky, ktoré si môžete kúpiť online, podľa veľkosti.

Na čo sa používa kalkulačku rozmerov pneumatík?

Nástroj na určenie veľkosti pneumatík (známy aj ako kalkulačka veľkosti pneumatík) je užitočný, keď chcete zmeniť priemer pneumatiky. Napríklad dané vozidlo je v súčasnosti vybavené pneumatikou 16, ale zákazník chce namiesto nej pneumatiku 17. Je tiež dôležité zdôrazniť, že pneumatika zvolená v kalkulačke rozmerov pneumatík by sa nemala líšiť o +/- 2,5 % od odporúčania výrobcu. V opačnom prípade nie je možné pneumatiku namontovať.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článok24h Nürburgring 2022 z pohľadu Toyo Tires
Ďalší článokContiRe. Tex – pneumatika z recyklovaného plastu?