Každú minútu sa na celom svete vyhodí 1 milión plastových fliaš a len polovica z nich sa recykluje.

Continental našiel spôsob, ako premeniť plastový odpad na recyklovateľný materiál pre pneumatiky. ContiRe.Tex je technológia, ktorá získava suroviny pre kostru z recyklovanej plastovej bridlice.

Ako možno recyklované materiály použiť na výrobu prémiových pneumatík?

A Continental sa snaží o energeticky efektívnejšiu a ekologickejšiu výrobu, používanie a recykláciu pomocou technológie ContiRe.Tex. Výrobca sa priblížil k pneumatikám vyrobeným zo 100 % recyklovaných alebo udržateľných materiálov.

Materiál, ktorý by bez použitia skončil v spaľovniach, v oceáne alebo na skládkach: “Tex” je skratka pre textil, v tomto prípade vysokokvalitné polyesterové vlákno recyklované z polyetyléntereftalátu (PET).

Vlákno sa vyrába mechanicky bez akýchkoľvek chemických medzistupňov. Proces zahŕňa ručné oddeľovanie fliaš a uzáverov, po ktorom nasleduje mechanické čistenie, drvenie a spracovanie plastu na granule, z ktorých sa potom spradením vyrába polyesterové vlákno používané na výrobu našich udržateľných pneumatík.

PET fľaše sa zbierajú len v regiónoch bez uzavretého recyklačného cyklu. Na sadu štandardných osobných automobilov sa recykluje 40 recyklovaných PET fliaš (ContiRe.Tex recykluje 9 – 15 PET fliaš na jednu pneumatiku, v závislosti od veľkosti pneumatiky).

Plastový odpad z nášho každodenného života je surovinou pre výrobu zajtrajška

ContiRe.Tex úplne nahrádza tradičný polyester, ktorý sa bežne používa pri výrobe pneumatík, a je rovnako odolný ako tradične vyrábané pneumatiky. Textilné laná zabudované v pneumatike sú navrhnuté tak, aby absorbovali vnútorný tlak a zostali rozmerovo stabilné aj pri veľkom zaťažení a vysokých teplotách.

ContiRe.Tex v druhej sezóne pretekov Extre E Racing úspešne preukázal svoju výkonnosť s pretekárskou pneumatikou Continental CrossContact Extreme E v extrémnych podmienkach. Sezóna sa začala vo februári 2022 a bude pokračovať počas celého roka. Okrem toho budú podporné vozidlá na tohtoročnej Tour de France prvýkrát vybavené pneumatikami s technológiou ContiRe.Tex. Pneumatiky ContiRe.Tex možno od pneumatík bez ContiRe.Tex rozoznať podľa špeciálneho loga vytlačeného na bočnici, na ktorom je uvedené: “Obsahuje recyklovaný materiál.”

Úsilie o záväzok udržateľnosti

  • Spoločnosť Continental spotrebuje o 55 % menej vody a o 17 % menej energie, ako je priemer v odvetví, na tonu vyrobenej pneumatiky
  • Do roku 2030 sa plánuje ďalšie zníženie o 20 %.
  • Od konca roka 2020 je elektrická energia nakupovaná pre naše závody na výrobu pneumatík po celom svete uhlíkovo neutrálna vďaka získaniu energetických certifikátov.
  • Spoločnosť Continental je členom iniciatívy RE100, ktorá sa zaviazala prevádzať elektrickú energiu používanú v jej podnikaní na energiu z obnoviteľných zdrojov.
  • Výroba pneumatík spoločnosti Continental bude do roku 2040 uhlíkovo neutrálna
  • Do roku 2050 chceme dosiahnuť úplnú klimatickú neutralitu v celom našom hodnotovom reťazci

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článokRozmery pneumatík: vysvetlenie rozmerov pneumatík
Ďalší článokFalken Tire Nürburgring Endurance Series – suverénne víťazstvo!