Ak počujete počas jazdy silný kovový zvuk, odporúčame skontrolovať podvozok. Ak je príčinou klepanie podvozku… Nadišiel problém! Mali by ste sa v čo najkratšom čase pokúsiť zistiť, aký technický nedostatok je toho príčinou. Pokiaľ však nemáte potrebné znalosti a ani náradie, najlepšie urobíte keď zájdete do autorizovaného servisu a necháte to v rukách odborníkov.

V tomto článku sa dozviete aké môžu byť najčastejšie príčiny klepania podvozku. Mnohým z nich viete do budúcna predísť. Preto zbystrite svoju pozornosť!

Čo je úlohou podvozku (odpruženia)?

Úlohou podvozku (respektíve odpruženia) je spojiť karosériu auta s povrchom vozovky prostredníctvom behúňa. Dobrý stav podvozku je nevyhnutný pre bezpečnú a pohodlnú cestu autom. Odpruženie je zložité a skladá sa z mnohých komponentov. Tie obsahujú:

Guľové čápy

Ložiská

Súčiastky podporujúce riadenie

Tlmič nárazov

Odpružené ramená

Pružiny

Stabilizátory

Tlmiče

Spojovacie súčiastky

To, že sa skladá z mnohých častí a veľa z nich môže zlyhať, jeho opravu o niečo viac sťažuje. Neošetrený hlučný podvozok môže znížiť stabilitu auta, poškodiť ostatné komponenty a v závažných prípadoch viesť k nehode. Ak teda počujete plechový zvuk a jeho dôvodom je podvozok, rýchlo „ bežte“ do servisu.

Aké môžu byť príčiny pri klepaní podvozku?

1. Tlmič nárazov

Účelom tlmiča je  zmierniť  alebo odstrániť vibrácie auta s cieľom zvýšiť úroveň komfortu a bezpečnosti. „Olejové čerpadlo“ umiestnené medzi karosériou a zavesením kolies dokáže efektívne znížiť vibrácie rôznych frekvencií. Výrazné opotrebovanie tlmiča, ku ktorému dochádza napríklad v prípade starších áut pri výraznej amortizácii alebo pri tých menej udržiavaných, má za následok „klepanie“ podvozku.

2. Mechanizmus riadenia (posilňovač riadenia)

Úlohou posilňovača riadenia je prenášať pohyb volantu na kolesá. Správne fungujúci systém posilňovača riadenia pomáha ľahkej ovládateľnosti a presnému manévrovaniu. Jeho porucha môže spôsobiť neovládateľnosť auta, preto je jeho pravidelná kontrola veľmi dôležitá. Opotrebované riadenie môže taktiež viesť ku klepaniu podvozku.

3. Axiálny čap (vnútorná tyč riadenia)

Axiálna tyč (tiež známy ako vnútorná tyč riadenia) je súčasťou systému riadenia. Hrá dôležitú úlohu pri presnom ovládaní auta. Časť síl pôsobiacich na podvozok absorbuje axiálny čap. V dôsledku toho môže časom dôjsť k jeho poškodeniu, čo môže byť príčinou rušivých kovových zvukov počas šoférovania.

4. Guľové čapy výkyvného ramena

Guľové čapy výkyvného ramena sú zodpovedné za pohyb kĺbu, takže hrajú dôležitú úlohu pri otáčaní kolesa. V prípade poruchy ich poruchy alebo poruchy tlmiča je zvyčajne potrebná kompletná výmena ramena. V dôsledku amortizácia ramena môže podvozok začať vydávať hlučné plechové zvuky.

5. Tyč stabilizátora

Vertikálna stabilizačná tyč je veľmi dôležitou súčasťou zavesenia. Jeho prvoradou úlohou je zabrániť nadmernému nakláňaniu auta pri prejazde zákrutami. V dôsledku opotrebovania začne tyč stabilizátora visieť a vydáva silný zvuk klepania.

Čo mám robiť, ak podvozok klepe?

Podvozok, ktorý je ,ako vyplýva z článku, nevyhnutný pre bezpečnú jazdu, pozostáva z mnohých častí a preto je ťažké určiť kde nastala práve vo vašom prípade chyba. S tým vám však určite bude vedieť poradiť odborník a preto neváhajte a zájdite čím skôr do servisu.

Často kladené otázky a odpovede

V zákrutách podvozok klepe, oplatí sa dať auto do servisu?

Áno, ak podvozok v zákrutách klepe, vždy sa oplatí navštíviť autoservis, kde vám poškodené diely po nevyhnutnej kontrole vymenia.

Čo robiť, ak klepe zadné náprava?

Ak zadná náprava klepe, odporúča sa čo najskôr odviezť auto k mechanikovi. Poškodenie podvozku môže časom spôsobiť ďalšie poškodenie auta, čo môže zvýšiť náklady na opravu. Takže rýchle konanie ušetrí nie len problémy, ale aj peniaze.  

Čo spôsobuje klepanie podvozku?

Po tom, čo si ľudia všimnú plechový zvuk, ich prvá otázka je: čo spôsobilo klepanie podvozku? Otázka je určite na mieste, ale treba ju klásť odborníkom v automobilovom servise. Keďže okrem príčin, ktoré uvádzame vyššie to môže spôsobiť aj zlyhanie iných súčiastok, pomenovanie pravej príčiny je skutočne možné až po dôkladnej prehliadke vozidla.

Predchádzajúci článokTím Falken na čele pretekov Nürnburgring
Ďalší článokÁzijské pneumatiky sú na domácom trhu čoraz obľúbenejšie