Blíži sa zimná sezóna a s ňou aj čas prezutia pneumatík na zimné. Ak vaše staré už doslúžili a potrebujete nové, tento článok je pre vás. Poradíme vám, ako si vybrať kvalitné zimné pneu a ktoré z nich uspeli v nezávislých testoch.

Ak ešte nemáte zimné pneumatiky na nadchádzajúcu zimnú sezónu, poradíme vám, ako si vybrať tie najlepšie.

Biele SUV v zasneženej krajine.

Prečo sú zimné pneumatiky dôležité

Zimné pneumatiky sú povinnou výbavou každého vozidla v prípade snehových podmienok na cestách. Svoje opodstatnenie však majú vždy, keď teplota vonku dlhodobo klesne pod 7°C. Vtedy totiž letné pneumatiky strácajú svoje ideálne vlastnosti a nemôžu tak zaistiť bezpečnú jazdu.

Zimné pneumatiky majú v porovnaní s letnými mäkšiu zmes gumy, ktorá si zachováva pružnosť aj pri nízkych teplotách a poskytne tak lepšiu trakciu na studenej vozovke. Odlišný je tiež dezén pneumatík, ktorý má hlbšie a širšie drážky, ktoré lepšie odvádzajú vodu a sneh a zaisťujú lepšie priľnutie na klzkom povrchu.

Rady pri kúpe zimných pneumatík

Pred kúpou zimných pneumatík sa vám môže zísť niekoľko rád, čo sledovať a na čo si dať pozor pri výbere:

1. Zohľadnite rozmery

Pred kúpou pneumatík si vždy overte odporúčané rozmery pneumatík (šírka, profil a priemer) v príručke k vozidlu alebo na štítku vo dverách vodiča. Zohľadnite tiež rýchlostný index a index nosnosti, najmä v prípade, že vozíte ťažší náklad. 

Všetky zimné pneumatiky musia mať od roku 2024 povinné označenie troch štítov a snehovej vločky 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), čo znamená, že pneumatika je certifikovaná pre ťažké zimné podmienky.

2. Vyberajte podľa podmienok jazdy

Pri výbere je dôležité tiež to, na akých cestách a v akých podmienkach budete najčastejšie jazdiť:

  • V prípade, že vozidlo používate najmä v meste, zamerajte sa na pneumatiky s dobrou trakciou na zasneženej vozovke a nízkou hlučnosťou. Možno vám postačia aj celoročné pneumatiky.
  • Pre častú jazdu po diaľnici vyberajte pneumatiky s vyššou stabilitou pri vysokých rýchlostiach a odolnosťou voči aquaplaningu.
  • Ak budete jazdiť v horských oblastiach, vyberte si pneumatiky s čo najhrubším dezénom a nezabudnite na snehové reťaze. 

3. Skontrolujte dezén pneumatík

Ak kupujete pneumatiky z druhej ruky, dajte si záležať na kontrole dezénu. Ten musí mať podľa zákona minimálnu hĺbku aspoň 3 mm, no ideálne je ešte viac. Už pri hĺbke 4 mm je totiž vhodné uvažovať nad kúpou nových gúm. Skontrolujte tiež DOT kód pneumatík, ktorý udeáva dátum výroby. Nekupujte pneumatiky, ktoré sú staršie ako 5 rokov.

4. Sledujte nezávislé testy 

Pozrite si výsledky nezávislých testovaní zimných pneumatík, ktoré realizuje napríklad ADAC, ÖAMTC, AutoBild a TCS či D-test. Tie vám poskytnú objektívny pohľad na výkon a kvalitu rôznych značiek. Sledujú pritom rôzne parametre, ktoré vám pri výbere pomôžu.

5. Vyhnite sa celoročkám v zimných podmienkach

Celoročné pneumatiky vám môžu poskytnúť dostatočné stabilné vlastnosti aj v zime, ak jazdíte prevažne v meste a podmienky sú skôr suché ako mokré. Stále sú však kompromisom. V extrémnych zimných podmienkach a na zasnežených cestách je vhodné siahnuť po zimných pneumatikách.

6. Cena vs. kvalita

Hľadajte vyvážený pomer medzi cenou a kvalitou. Netreba sa ulakomiť na najlacnejšie pneumatiky na trhu, ktoré vám síce môžu priniesť úsporu, no nemusia mať takú trvácnosť a môžu vás sklamať v kritických situáciách. Prémiové značky, ako sú Michelin, Continental, Goodyear a Bridgestone ponúkajú vynikajúci výkon a kvalitu, no ich cena bude vyššia. 

V našom e-shope nájdete prémiové pneumatiky, ale aj ich lacnejšie alternatívy.

Terénne SUV na zimných pneumatikách v zasneženej prírode.

Najlepšie zimné pneumatiky: Výsledky testov

Pozrime sa teraz na to, ktoré značky a modely pneumatík uspeli v nezávislých testovaniach. Tie každoročne realizujú organizácie, ako sú ADAC, ÖAMTC, AutoBild či TCS, ktoré hodnotia pneumatiky na základe kritérií, ako sú priľnavosť na snehu, mokré a suché podmienky, spotreba paliva, odolnosť či komfort. 

Tieto pneumatiky sa opakovane umiestňujú v rebríčkoch na popredných miestach:

1. Continental WinterContact TS 870

  • Výhody: Pneumatiky Continental WinterContact TS 870 majú vynikajúce výsledky v testoch priľnavosti na snehu a mokrej vozovke. Poskytuje tak vysokú bezpečnosť v zimných podmienkach.
  • Hodnotenie: Veľmi často získavajú prvé miesto alebo vysoké hodnotenia v testoch ADAC a ÖAMTC pre svoju vyváženosť medzi výkonom na snehu, mokrej a suchej vozovke.

2. Michelin Alpin 6

  • Výhody: Pneumatiky Michelin Alpin 6 excelujú v oblasti dlhej životnosti a zachovania výkonu aj pri opotrebení. Majú tiež dobrú priľnavosť na mokrej ceste a vynikajúcu stabilitu na snehu.
  • Hodnotenie: Často sa radia medzi top zimné pneumatiky v testoch ADAC a AutoBild, najmä v testovaní odolnosti voči opotrebeniu a trakcii na zasneženej vozovke.

3. Goodyear UltraGrip Performance+

  • Výhody: Pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ majú vysokú priľnavosť na mokrej a zasneženej ceste a zaručujú tak skvelé brzdné vlastnosti. Poskytujú tiež skvelú odozvu pri riadení a vysoký jazdný komfort.
  • Hodnotenie: Umiestňujú sa vysoko v rebríčkoch testov, najmä pre vyvážený výkon v rôznych zimných podmienkach.

4. Bridgestone Blizzak LM005

  • Výhody: Pneumatiky Bridgestone Blizzak LM005 sú často oceňované za výnimočný výkon na mokrých povrchoch, vďaka čomu sa radia medzi top pneumatiky na trhu. Poskytujú tiež skvelú trakciu na snehu.
  • Hodnotenie: Blizzak LM005 pravidelne získavajú vysoké hodnotenia za priľnavosť na mokrých povrchoch a držia sa na špičke kvality medzi zimnými pneumatikami.

5. Nokian WR Snowproof

  • Výhody: Pneumatiky Nokian WR Snowproof sú navrhnuté pre špecifické podmienky severskej zimy. Ponúkajú tak výbornú priľnavosť na snehu, ľade a dobrú stabilitu pri riadení.
  • Hodnotenie: Často sa umiestňujú na popredných miestach vo výkone na snehu a ľade a sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú maximálnu bezpečnosť v zimných podmienkach.

Veríme, že sme vám pomohli pri výbere tých najlepších zimných pneumatík. Ak napriek tomu potrebujete poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť.

Predchádzajúci článokRady, ako správne nastaviť svetlomety krok za krokom
Ďalší článokPrečo sú nízkoprofilové pneumatiky také obľúbené a aké sú ich výhody?