Chceli by ste vedieť, ako postupujú technici s dlhoročnou odbornou praxou v profesionálnom servise pri výmene oleja?

Prečo by ste sa mali vyhnúť výmene oleja v domácich podmienkach?

S blížiacim sa začiatkom nového intervalu výmeny oleja, mnohí motoristi uvažujú, že si olej vymenia v domácich podmienkach. Je to pochopiteľné, keďže vykonanie svojpomocnej zdanlivo jednoduchej úlohy údržby vozidla, môže ušetriť čas a peniaze. Je však lepšie prenechať výmenu oleja odborníkom. Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších chýb, ktorých sa môžete dopustiť pri výmene oleja v domácich podmienkach:

  • použitie iného typu oleja, ako špecifikuje výrobca
  • miešanie starého a nového oleja (ajkeď k tomu dochádza aj v prípade odbornej výmeny)
  • znečistenie motorového priestoru použitým olejom
  • vynechanie výmeny filtra, použitie nevhodného filtra
  • použitie príliš malého množstva oleja, alebo naopak, príliš veľkého množstva oleja
  • riadna neutralizácia a likvidácia použitého oleja
  • profesionálny reset intervalu výmeny oleja v systéme vozidla

Hoci sa vyššie uvedené chyby na prvý pohľad nemusia zdať nebezpečné, môžu viesť k vážnym následkom. Nedostatočná hladina motorového oleja môže zvýšiť opotrebenie motora, znížiť palivovú účinnosť a dokonca viesť k fatálnej technickej poruche. Ďalším problémom môže byť zbavenie sa použitého oleja podľa právnych predpisov. Motorový olej je klasifikovaný ako nebezpečný odpad, preto ho nemožno vylievať do kanalizácie. 

Proces výmeny oleja v profesionálnych podmienkach

Proces výmeny oleja možno rozdeliť do nasledujúcich šiestich krokov. Hoci väčšine vyššie uvedených chýb sa možno vyhnúť dodržiavaním nižšie uvedeného popisu, v záujme dosiahnutia dokonalého výsledku vám neodporúčame, aby ste olejový servis robili sami bez riadneho školenia alebo skúseností a bez profesionálneho náradia.

Kontrola typu a množstva požadovaného oleja

V každom prípade výmena oleja začína kontrolou typu a množstva potrebného oleja. Technické špecifikácie, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho produktu, nájdete v technickej príručke vozidla. Pre tento krok je nevyhnutná znalosť značenia motorového oleja.

Príprava

Ďalšia fáza procesu výmeny oleja – dôkladná príprava. V tejto fáze si technik zhromaždí potrebné nástroje na prácu. Aké presne to sú?

Nástroje na výmenu oleja:

  • Gumové rukavice
  • Súprava kľúčov
  • Odtoková nádoba
  • Vypúšťacia zátka
  • Momentový kľúč (ak je to potrebné)
  • Olejovy filter
  • Kvalitný olej
  • Kľúč na filter
  • Lievik
  • Utierka

Nasleduje príprava vozidla. Pri výmene oleja je dôležité, aby bol motor a olej teplý (nie horúci). Automechanici pred výmenou oleja počkajú 10-15 minút, počas ktorých teplota výfukových plynov mierne klesne a olej sa usadí v olejovej vani motora. V záujme lepšej dostupnosti môže byť potrebné vozidlo zdvihnúť. V takýchto prípadoch skúsení odborníci v záujme bezpečnosti konajú so zvýšenou pozornosťou a opatrnosťou.

Vypúšťanie motorového oleja

V ďalšej fáze je potrebné nájsť olejový filter a vypúšťaciu zátku. Autá majú väčšinou skrutkovací filter umiestnený v spodnej časti. Olejový filter a odtok olejovej vane môžu byť od seba vzdialené do takej miery, že je potrebné medzi jednotlivými procesmi výmeny odtokovú nádobu posunúť. Automechanici pri tomto kroku vždy nosia rukavice, motorový olej sa z pokožky ťažko odstraňuje.

Keď je nádoba na mieste, ďalším krokom v procese vypúšťania oleja je odstránenie uzáveru olejovej nádrže. Na odstránenie skrutky sa používa kľúč. V prípade potreby sa vymení vypúšťacia zátka oleja a/alebo podložka. Menej skúsení ľudia často omylom ponechávajú starú podložku, čo môže viesť k technickým komplikáciám. To je ďalší dôvod, prečo sa oplatí nechať si túto prácu vykonať odborníkom.

Výmena olejového filtra

Ďalším krokom je výmena použitého olejového filtra. Technici skontrolujú, či je odtoková nádoba na správnom mieste a potom vyberú filter. To si nevyhnutne nevyžaduje špeciálne vybavenie, zvyčajne sa dá odskrutkovať ručne. Mal by sa odstrániť pomalými a pevnými pohybmi.

Na čistenie miesta pripojenia filtra k vozidlu možno použiť handry, pričom osobitnú pozornosť treba venovať tesniacej ploche. Skúsení odborníci dobre vedia, že tesnenie starého filtra sa môže niekedy zaseknúť a preto ho kontrolujú. Potom je možné namontovať nový filter.

Doplnenie nového motorového oleja a kontrola hladiny oleja

Posledným krokom v procese výmeny oleja je doplnenie nového oleja a kontrola jeho hladiny. Je dôležité, aby sa vždy dopĺňalo množstvo oleja uvedené v príručke k vozidlu. Množstvo oleja na mierke nesmie byť nikdy pod minimálnou ani nad maximálnou hladinou. Okrem toho by sa do motorového oleja nemali pridávať žiadne aditíva.

Predchádzajúci článokKumho Tire je výhradným dodávateľom pneumatík pre TCR World Tour 2023
Ďalší článokÚplne nové Lamborghini Revuelto zahviezdi s pneumatikami Bridgestone