Štvortaktné spaľovacie motory zvyčajne používajú na udržanie správnej prevádzkovej teploty kvapalinové chladenie. Nemrznúca chladiaca kvapalina, známa aj ako chladiaca voda, pomáha odvádzať teplo motora a chrániť komponenty pred možným tepelným poškodením. Akú chladiacu kvapalinu mám používať? Kedy je čas na jej výmenu? Je možné chladiacu kvapalinu doplniť? Prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete najdôležitejšie informácie o výmene, zložení, dopĺňaní a druhoch chladiacej kvapaliny proti zamrznutiu.

Aká je úloha nemrznúcej zmesi v prevádzke vozidla?

Prevádzková teplota motora môže dosiahnuť až 1000 °C. Na ochranu motora a súvisiacich systémov pred tepelným poškodením je nevyhnutná určitá forma chladenia. Zatiaľ čo pri dvojtaktných spaľovacích motoroch s nižším výkonom postačuje chladenie šťavou, pri motoroch s vyšším výkonom sa zvyčajne používa kvapalinové chladenie. Chladiaca kvapalina je špeciálna látka, ktorá pomáha udržiavať teplotu motora v prijateľnom rozsahu, znižuje opotrebovanie chladiaceho okruhu a chráni citlivé komponenty pred možným poškodením spôsobeným náhlymi zmenami teploty.

Zloženie nemrznúcej zmesi

Zloženie nemrznúcej zmesi sa môže líšiť v závislosti od jej typu. Nižšie sú uvedené najobľúbenejšie typy chladiacej kvapaliny a materiály použité vo výrobkoch:

  • Anorganická chladiaca kvapalina: Anorganická chladiaca kvapalina sa vyrába menej pokročilým procesom, takže jej doba výmeny je kratšia a jej odvod tepla je horší. Zvyčajne obsahuje anorganickú kyselinu, fosforečnan kremičitý. Môže poškodiť hliníkové komponenty, preto je pri jej používaní potrebná zvýšená opatrnosť. Pred kúpou sa uistite, že anorganická chladiaca kvapalina je kompatibilná s vaším vozidlom.
  • Organická chladiaca kvapalina: Organická chladiaca kvapalina je moderná chladiaca kvapalina s vyššou cenou. Má podstatne dlhšiu dobu výmeny a lepšie vlastnosti odvádzania tepla. Obsahujú organické kyseliny, napríklad propylénglykol.
  • Hybridná chladiaca kvapalina: zmes organických a anorganických látok, ktorá sa môže používať aj s hliníkovými komponentmi.

Prečo je dôležité, aby chladiaca kvapalina bola nemrznúca?

Objem vody sa pri mrznutí zväčšuje. Ak chladiaca kvapalina neobsahuje špeciálne prísady proti zamrznutiu, môže pri zmene teploty pod bodom mrazu poškodiť motor. Aby ste zabránili vzniku vnútorných trhlín v dôsledku zamrznutia, vždy používajte chladiacu kvapalinu proti zamrznutiu!

Extra tip: Chladiace kvapaliny predávané v členských štátoch EÚ zaručujú, že budú fungovať pri teplotách až do -35 °C. Ak však jazdíte v extrémnych poveternostných podmienkach, možno si budete chcieť vybrať výrobok s vyšším stupňom nemrznúcej zmesi.

Fagyálló hűtőfolyadék csere előtti műszaki ellenőrzés is szükséges.

Akú farbu má nemrznúca zmes?

Farba nemrznúcej zmesi môže byť okrem iného svetlomodrá, fialová, ružová, žltá. Má odlišná farba nemrznúcej zmesi význam? Nie, kompatibilita chladiacej kvapaliny sa neodvíja od farby.

Namiesto farby sa spoliehajte na systém vyvinutý na klasifikáciu nemrznúcich chladiacich kvapalín, ktorý rozlišuje medzi týmito typmi:

  • G11: Odporúčané použitie pre vozidlá vyrobené pred rokom 1996
  • G12: Odporúča sa pre vozidlá vyrobené po roku 1996.
  • G12++: Odporúča sa pre vozidlá vyrobené po roku 2006.
  • G13: Na použitie vo vozidlách vyrobených po roku 2008.

Je dôležité používať chladiacu kvapalinu, ktorú výrobca uvádza v návode na obsluhu vozidla. V žiadnom prípade nepoužívajte nekompatibilnú chladiacu kvapalinu, pretože by to mohlo spôsobiť značné poškodenie motora. Taktiež je dôležité nemiešať nekompatibilnú chladiacu kvapalinu so špecifikovanou kvapalinou.

Kedy je potrebné vymeniť nemrznúcu chladiacu kvapalinu?

Rovnako ako motorový olej, aj nemrznúcu chladiacu kvapalinu je potrebné časom meniť. V dôsledku používania sa v kvapaline môžu objaviť produkty rozkladu, ktoré môžu znížiť schopnosť odvádzať teplo. Kedy je však potrebné vymeniť chladiacu kvapalinu proti zamrznutiu? To sa môže u jednotlivých typov výrazne líšiť. V prípade anorganickej nemrznúcej kvapaliny je čas na výmenu približne 2 roky alebo 50 000 km. Zatiaľ čo organické a hybridné chladiace kvapaliny môžu vydržať až 4 roky alebo 250 000 kilometrov. Vo všetkých prípadoch sa pri určovaní doby výmeny riaďte pokynmi výrobcu uvedenými v technickej príručke.

Dá sa chladiaca kvapalina s nemrznúcou zmesou vymeniť a doplniť doma?

Výmena a doplnenie nemrznúcej zmesi sa môže zdať ako jednoduchá úloha, ale môže sa ľahko pokaziť. Medzi najčastejšie chyby patria:

  • nekompatibilita použitia chladiacej kvapaliny proti zamrznutiu,
  • ignorovanie technických chýb,
  • používanie príliš veľkého alebo príliš malého množstva chladiacej vody.

Odporúčame vám, aby ste výmenu nemrznúcej zmesi zverili odborníkom, ktorí sú zárukou profesionality. Zachránite tak svoje vozidlo pred poruchou motora, ktorá mohla byť spôsobená banálnym a nenakladným problémom.

Predchádzajúci článokVýmena oleja v prevodovke: kompletný návod
Ďalší článokOprava diskov