Pravidelná výmena mazív môže pomôcť znížiť opotrebovanie motora, a udržať jeho dobrý technický stav. Väčšina motoristov si to dobre uvedomuje, že keď ide o výmenu motorového oleja, menej pozornosti sa venuje výmene oleja v prevodovke. Náš článok vám odpovie na najčastejšie otázky týkajúce sa tejto témy! Zistite, ako často je potrebné meniť prevodový olej a aké sú najčastejšie príznaky poruchy.

Aká je funkcia prevodového oleja?

Prevodovka je jednou z najdôležitejších častí automobilu sa nachádzala sa už v prvom automobile, slávnom modeli Ford T. Jej úlohou je udržiavať otáčky na správnej úrovni. Bez ohľadu na to, či má vaše vozidlo manuálnu alebo automatickú prevodovku, nedostatok správneho maziva môže citlivý systém rýchlo poškodiť, navyše sa môžu poškodiť aj ďalšie časti hnacieho ústrojenstva. Našťastie sa dá technickej poruche, ktorej oprava môže byť nákladná, predísť. Úlohou prevodového oleja je znižovať opotrebovanie prevodového systému, a odvádzať teplo.

Príznaky nízkej hladiny prevodového oleja: aké sú príznaky poruchy prevodového oleja?

Mnoho ľudí nepozná príznaky poruchy prevodového oleja, ale včasné odhalenie vám môže pomôcť vyhnúť sa nákladným problémom s komponentmi hnacieho ústrojenstva. Zhrnuli sme tie najdôležitejšie!

Medzi príznaky poruchy prevodového oleja patria:

 • nadmerné radenie (nahor aj nadol) v automatických prevodovkách,
 • pomalý, oneskorený prechod na euro,
 • vibrácie pri zmene prevodového stupňa,
 • ťažkosti s radením v chladnom počasí,
 • zvláštne zvuky pri preraďovaní,
 • olejová škvrna pod vozidlom,
 • rýchly pokles hladiny oleja v prevodovke,
 • prehriatie prenosového systému.

Interval výmeny prevodového oleja: kedy vymeniť prevodový olej?

Interval výmeny oleja v prevodovke sa môže líšiť v prípade manuálnej a automatickej prevodovky. Zatiaľ čo všeobecné odporúčanie pre manuálne prevodovky je 100 000 km a 5 rokov, pre automatické vozidlá je to len 70 000 km. Je dôležité zdôrazniť, že interval výmeny prevodového oleja sa môže v jednotlivých vozidlách líšiť. Odporúčame vám, aby ste si pozreli príručku k vášmu vozidlu, kde nájdete špecifikáciu výrobcu.

Športový štýl jazdy, ťahanie prívesov, nesprávne radenie prevodových stupňov, extrémne poveternostné podmienky a jazda v meste môžu skrátiť interval medzi výmenami prevodového oleja. To môže spôsobiť potrebu výmeny maziva v podstatne častejšom intervale než udáva výrobca.

Aký prevodový olej by som mal používať vo svojom vozidle?

Častá otázka motoristov: aký olej do prevodovky mám používať? Odpoveď sa môže líšiť od vozidla k vozidlu, takže najlepšie urobíte, ak si pozriete príručku k svojmu vozidlu. V dokumentácii výrobcu sa dozviete, aký olej do prevodovky používať.

Často kladené otázky a odpovede

Milyen váltóolaj kell az autóba?

Čo je to prísada do prevodového oleja?

Aditíva na výmenu oleja a revitalizátory sú špeciálne látky, ktoré sa môžu používať medzi výmenami na pozitívne ovplyvnenie chemických vlastností maziva.

Aké je správne množstvo prevodového oleja?

Množstvo potrebného prevodového oleja sa môže výrazne líšiť v závislosti od typu vozidla. Presné množstvo určené výrobcom je vždy uvedené v technických špecifikáciách príslušného modelu.

Môžem si vymeniť prevodový olej doma?

Hoci sa výmena prevodového oleja môže na základe opisov a inštruktážnych videí zdať ako jednoduchá úloha, existuje mnoho bodov, v ktorých môže dôjsť k chybe. Nesprávne vykonaná výmena maziva môže viesť k vážnym technickým problémom, preto vám neodporúčame púšťať sa do nej bez správnych odborných znalostí a nástrojov. Namiesto toho ju prenechajte profesionálom, ktorí zaručene vykonajú výmenu podľa špecifikácií výrobcu.

Čo je to súprava na plnenie oleja do prevodovky?

Súprava na plnenie prevodového oleja je súprava špeciálnych nástrojov, ktoré používajú automechanici na výmenu prevodového oleja. Zvyčajne obsahuje nasledujúce položky:

 • Objem nádrže 3-5 litrov
 • číselníkový ukazovateľ (na presné dávkovanie oleja)
 • plniaci adaptér oleja

Sú motorový olej a prevodový olej rovnaké?

Nie, prevodový olej a motorový olej nie sú totožné. Zatiaľ čo prvý sa používa na mazanie prevodového systému, druhý sa používa na mazanie motora. Zloženie týchto dvoch olejov sa výrazne líši, preto ich nemožno používať zameniteľne.

Predchádzajúci článokKedy meniť rozvody v aute?
Ďalší článokVýmena chladiacej kvapaliny: všetko, čo potrebujete vedieť