Kedy je ten správny čas na výmenu batérie? Dá sa to zistiť podľa niektorých znakov, ktoré tomu predchádzajú! Napríklad ak vás trápia slabé svetlá alebo ťažko štartujúci motor. V tomto článku pre vás zhrnieme aj všetky ostatné poruchy , ktoré môžu smerovať k potrebe výmeny batérie. Predstavíme Vám postup a aj niektoré riziká, ktoré sú s výmenou autobatérie spojené!

Aké sú funkcie autobatérie?

Batérie dokážu premieňať elektrickú energiu na chemickú a uchovávať ju dlhý čas. Pri používaní môžu tento proces obrátiť a premeniť uloženú chemickú energiu späť na elektrickú energiu. Aký prínos to má pre motorové vozidlá? Najdôležitejšou funkciou autobatérie je poskytovať dostatok energie na naštartovanie vozidla, pretože motor ako zdroj energie využíva batériu iba vtedy, keď nie je naštartovaný. Po štarte motor využíva ako zdroj energie alternátor alebo dynamo. Autobatéria poskytuje elektrickú energiu systémom ako je rádio, svetlá alebo GPS. S vybitou alebo veľmi poškodenou batériou vozidlo nenaštartuje a je v tomto bode nefunkčné.

5 príznakov, že je čas vymeniť autobatériu

Priemerná životnosť modernej autobatérie je 4 až 5 rokov, čo môže byť ovplyvnené individuálnym spôsobom používania a množstvom ďalších faktorov. Je však možné, že vaša batéria zlyhá ešte pred uplynutím bežného obdobia výmeny. Tu sú niektoré z varovných signálov, ktoré vám napovedia, kedy je čas na výmenu.

1.  Korózia v okolí autobatérie

Je úplne normálne, že sa na autobatérii a v jej okolí časom objaví korózia. Pomocou špeciálneho odstraňovača hrdze sa jej však môžete ľahko zbaviť. Ak sa v priebehu niekoľkých týždňov v okolí autobatérie objaví znova, môže ísť o únik vody z batérie a to je  ten správny čas na jej  výmenu!

2. Deformovaný kryt batérie

Sú na puzdre batérie známky vonkajšieho poškodenia? Má nepríjemný zápach? Batéria by mohla byť poškodená  v dôsledku vysokých teplôt alebo nadmernej kyslosti a jediným riešením je jej  výmena v čo najkratšom čase.

3. Opakujúci sa problém pri štartovaní

Problémy so štartovaním vozidla môžu mať rôzne príčiny, napríklad ak zabudnete vypnúť svetlá či smerovky  alebo v romantickej situácii pri vypnutom motore necháte pustené rádio. Ak ste sa však museli v krátkom čase niekoľkokrát potrápiť, aby ste auto naštartovali, je veľká pravdepodobnosť, že je čas na výmenu autobatérie.

4. Bledé či slabé svetlomety

Blikajúce, bledé svetlomety môžu znamenať, že energia uložená v batérii nestačí na zabezpečenie dostatočného jasu. Pred výmenou sa odporúča vyskúšať nabitie batérie, čo môže v niektorých prípadoch problém vyriešiť. Ak batéria napriek plnému nabitiu nie je schopná poskytnúť dostatok energie na svietenie, jediným riešením je jej výmena.

5. Trvá dlho, kým sa naštartuje motor

Kapacita batérie, t. j. množstvo energie, ktoré dokáže akumulovať, sa časom normálne znižuje. Silne vyčerpané batérie často nie sú schopné uložiť dostatočný náboj a v krátkom čase sa vybijú. Ak motor pravidelne štartuje pomaly, je pravdepodobné, že je potrebná výmena autobatérie.

Problémy s autobatériou

Čo by ste mali urobiť, ak spozorujete problémy s autobatériou?

Ak spozorujete niektorý z uvedených problémov s autobatériou, oplatí sa navštíviť automechanika, ktorý po riadnej technickej kontrole batériu odborne vymení. Hoci existuje mnoho návodov na postup výmeny batérie, existuje mnoho bodov, v ktorých sa táto úloha môže pokaziť. Medzi najčastejšie chyby patria nasledujúce:

Majiteľ nemá rádiový kód, preto sa mu nedarí zariadenie opätovne zapnúť.

Poškodenie elektrického systému v dôsledku neodborného prerušenia obvodu.

Ohroziť však môžeme aj svoju fyzickú bezpečnosť.

Ak by ste sa však predsa len rozhodli vymeniť autobatériu svojpomocne máme pre vás pár tipov ako na to!

Pre nás v ARS je vždy prvoradá bezpečnosť! Takže začneme vhodným oblečením a vybavením: Ak je to možné oblečte si tričko s dlhým rukávom a rovnako aj dlhé nohavice. Nezabudnite ani na ochranné okuliare či rukavice. Autobatéria totiž v dôsledku chemických procesov, ktoré opisujeme vyššie môže obsahovať množstvo kyseliny, ktorá pri kontakte s kožou dokáže spôsobiť popáleniny! Vo všeobecnosti výmena batérie nie je úplná jadrová fyzika a veríme, že ste šikovní a dokážete to aj sami. V tomto prípade sa však vždy uistite, že máte po ruke aj správnu výbavu: Sada nástrčných kľúčov a/alebo sada kľúčov. Skrutky, ktoré držia svorky na batérii, sú vo väčšine áut bežne pripevnené pomocou 10 mm matíc alebo skrutiek. Ak si nie ste istí veľkosťou, môže vám poslúžiť nastaviteľný polkruhový kľúč, ale dávajte pozor, aby ste tieto matice nezaoblili.

Postup:

  1. Uistite sa, že je vozidlo na bezpečnom mieste. Pri výmene v garáži majte kvôli vlastnej bezpečnosti otvorené dvere.. neže vás skope alebo sekne a vy ostanete ležať bez pomoci na zemi! Taktiež pri manuáli zaraďte do jednotky a pri automate nezabudnite na režim parking! Ručná brzda by mala byť taktiež zatiahnutá, aby Vám auto neodišlo na prechádzku a výmena batérie by už nebola potrebná.
  2. V závislosti od vozidla otvorte kapotu alebo kufor. Príležitostne môže byť batéria “skrytá.” Ak ju neviete nájsť tak siahnite po príručke od výrobcu, tam by mala byť poloha batérie zakreslená.
  3. Nájdite záporný a kladný pól batérie. Nezabudnite, že kladný je červený, záporný je čierny. Kladná svorka má zvyčajne malý plastový kryt so znamienkom plus, ktorý sa dá ľahko vypáčiť. Záporná svorka môže mať v blízkosti záporný znak, ale nie vždy.
  4. Začnite tým, že najprv odstránite záporný pól batérie. Vezmite si kľúč alebo račňu a pomaly otáčajte kľukou alebo proti smeru hodinových ručičiek. Pravdepodobne nemusíte maticu alebo skrutku úplne odstrániť, ale stačí ju uvoľniť natoľko, aby ste svorky dostali preč. Vyklopte zápornú svorku batérie z pozície batérie a posuňte ju tak, aby sa ničoho nedotýkala. Uistite sa, že svorka batérie nie je príliš roztiahnutá alebo naopak zatiahnutá.
  5. Zopakujte postup pre kladný pól batérie a všimnite si, ako sú svorky umiestnené.
  6. Nie každé vozidlo má držiak/úchytku batérie, ale ak je takto vybavené, odstráňte ho/ju.Vo všeobecnosti má väčšina batérií nejaký úchyt, ktorý však môže byť zlomený alebo úplne chýbať. Pri zdvíhaní batérie z vozidla buďte opatrní.
  7. Ako nepovinný krok je teraz vhodný čas na zváženie vyčistenia svoriek batérie.
  8. Po vybratí batérie a očistení svoriek je čas nainštalovať novú batériu.
  9. Vezmite novú zodpovedajúcu batériu a nainštalujte ju späť do jej domova. Dbajte na to, ktoré svorky kam patria, a uistite sa, že je batéria bezpečne na svojom mieste.
  10. Ak je batéria takto vybavená, znovu namontujte držiaky na svoje miesto.
  11. Opätovne pripojte a dotiahnite kábel najprv ku kladnému a potom k zápornému pólu. Káble by mali byť pevne pripevnené na svorkách a nemali by sa pohybovať.
  12. Po zapnutí sa uistite, že všetko funguje, naštartovaním vozidla. Ak je všetko v poriadku, malo by sa naštartovať.
  13. Zatvorte kapotu, uistite sa, že všetko náradie je mimo motorového priestoru, a je hotovo!

Ceny za likvidáciu autobatérie

Vedeli ste, že batérie sú nebezpečným odpadom a mali by sa likvidovať len na miestach na to určených? Batériu môžete odovzdať na skládkach a v recyklačných centrách. Ak si vyberiete druhú možnosť, môžete za svoju použitú batériu získať aj peniaze. Od 1. júla 2023 vstúpia do platnosti nové právne predpisy, tak si ich pozrite!

Problém s batériou? Nevadí! Príďte k nám a my Vám ju bez problémov vymeníme! Využite našu akciu- skontrolujte si podvozok či pneumatiky za 1 EURO a k tomu využite na výmenu batérie 10 EUR zľavu!

SERVISY

Predchádzajúci článokVeľká cena Maďarska Formuly1 : Hungaroring- výsledky
Ďalší článokToyo Tires je opätovne sponzorom ženského golfového turnaja