Často kladená otázka: akú pneumatiku si mám kúpiť? Pri kúpe pneumatík treba zvážiť viacero aspektov, vymenujeme aspoň niektoré: celkový rozmer, rýchlostný index, záťažový index. V tomto článku sme zhrnuli najdôležitejšie informácie – od tých základných až po konkrétne odporúčania.
Základné znalosti o pneumatikách
Pri kúpe pneumatík je potrebné urobiť množstvo rozhodnutí. Nestačí uvažovať nad cenovým rozpätím, značkou a predajcom, ale je potrebné zvážiť aj technické aspekty týkajúce sa pneumatík a ráfikov. V nasledujúcom texte sme stručne a prehľadne zhrnuli najdôležitejšie základné poznatky:
Značenie pneumatík
- Šírka pneumatiky: šírka pneumatiky je vždy prvým členom kódového radu na jej bočnici. Prvé číslo z tohto radu ukazuje šírku pneumatiky v milimetroch.
- Profilové číslo: pomer profilu je druhá časť kódového radu.
Zobrazuje výšku bočnice vo vzťahu k šírke pneumatiky v percentách. Príklad:
- Šírka pneumatiky: 225 mm
- Pomer profilu: 45 %
- Výška bočnice pneumatiky: 225 mm x 45 % = 101,25 mm
- Štruktúra pneumatiky: ďalšia položka sa týka štruktúry pneumatiky, ktorá môže byť diagonálna (označená D) alebo radiálna (označená R). V prípade moderných pneumatík platí takmer vždy to druhé. V moderných pneumatikách sú vrstvy tkaniny, ktoré spevňujú štruktúru, umiestnené radiálne vo vzťahu k osi otáčania.
- Priemer ráfika: nasledujúcim dôležitým technickým parametrom je priemer ráfika. V rámci značenia pneumatík štvrtý prvok, udávaný v palcoch. Ukazuje priemer ráfika, veľkostne prislúchajúceho k pneumnatike.
- Index nosnosti (LI) a index rýchlosti (SI) : Index nosnosti udáva maximálne povolené zaťaženie, zatiaľ čo index rýchlosti udáva maximálnu povolenú rýchlosť. Veľkosti ráfikov
- PCD (pitch circle diameter): rozteč zobrazuje počet skrutiek v ráfiku a pomyselný priemer kruhu, ktorý pretína stred otvorov pre skutky v milimetroch.
- ET číslo (zális disku): udáva vzdialenosť v milimetroch medzi pomyselnou rovinou prechádzajúcou stredom disku a dosadacou plochou disku. Existujú tri typy ET čísla: s negatívnou, nulovou a pozitívnou hĺbkou osadenia.
- Profil ráfika: zobrazuje dizajn pätky pneumatiky. Jednotlivé typy sú označené písmenom.
- Priemer ráfika: tretia značka na ráfiku je priemer ráfika v palcoch.
- Výška ráfika: je mimoriadne dôležité vybrať si ráfik, ktorý spĺňa špecifikácie výrobcu, inak môžete vaše vozidlo poškodiť.
- Šírka ráfika: prvý člen kódového radu na kolese, ktorý udáva šírku ráfika v palcoch.
Aké sú najobľúbenejšie značky pneumatík?
Okrem technických vlastností môže byť dôležitým kritériom pri výbere a kúpe pneumatík ich výrobca. Zoznámenie sa s najobľúbenejšími značkami pneumatík vám pri rozhodovaní môže pomôcť. V nasledujúcom texte vám predstavíme vynikajúce výrobné spoločnosti:
TOYO Tyres je jedným z popredných svetových výrobcov pneumatík. Japonská spoločnosť vyrába a vyvíja pneumatiky pre bezpečnú prepravu už viac ako 70 rokov. Pneumatiky TOYO sú celosvetovo považované za prémiové automobilové pneumatiky a extrémna popularita výrobcu TOYO je spôsobená tým, že pneumatiky ponúka za prijateľnú cenu napriek očakávaniam najvyššej kvality a inovatívnym riešeniam.
Dominantný juhokórejský priemyselný gigant vyrába kvalitné pneumatiky už od roku 1960. V posledných 60 rokoch výrobca Kumho vždy myslel na to, že popri zodpovedajúcich kvalitatívnych požiadavkách, zostávajú ich produkty cenovo dostupné pre širšie publikum. Výber značky Kumho teda znamená skvelý pomer ceny a kvality.
Výrobca Nexen je v gumárenskom priemysle starý hráč. Tieto vynikajúce pneumatiky si vyberá čoraz viac známych výrobcov automobilov v Ázii a Európe ako svoju prvomontáž. Okrem trojice Hyundai, KIA, Ssangyong zvolili pneumatiky Nexen pre svoje modely áut vychádzajúce z továrne aj výrobcovia Volkswagen, Škoda, Seat, Fiat a Renault. Nie je to náhoda, pretože tieto vysokokvalitné pneumatiky spĺňajú najvyššie technické štandardy.
Pneumatiky Falken sú ideálnou voľbou do všetkých podmienok bez ohľadu na typ vozidla. Pneumatiky Falken vyvinuté najmodernejšími technológiami ponúkajú najvyššiu úroveň pohodlia a vynikajúci výkon na suchej aj mokrej vozovke v lete aj v zime.
Počiatky značky Pirelli siahajú do roku 1872, keď Giovanni Battista Pirelli založil v Miláne komanditnú spoločnosť „GB Pirelli & C“ na výrobu pružných gumených predmetov. Obľúbená svetová značka má široký výber pneumatík pre osobné automobily, takže väčšina motoristov si v ponuke spoločnosti nájde to, čo hľadá.
Výrobca Bridgestone je jedným z najznámejších svetových výrobcov pneumatík. Za svoju povesť vďačí svojim dokonalým pneumatikám vyrobeným z vynikajúcich materiálov, ktoré si majitelia automobilov veľmi radi kupujú.
Continental je nemecká spoločnosť, ktorá distribuuje prémiové pneumatiky.
Pozrite si popis všetkých našich značiek !
Nákup pneumatík: aké pneumatiky by som si mal kúpiť?
Otázka, ktorú si kladú profesionálni aj začínajúci motoristi: aké pneumatiky si mám kúpiť? Technické znalosti a obzvlášť obľúbené značky uvedené vyššie, vám môžu pri rozhodovaní pomôcť. Stále sa neviete rozhodnúť? Žiaden problém! Podľa nasledujúcich krokov môžete pre vás ideálne pneumatiky ľahko nájsť:
- Nahliadnite do technického preukazu vášho vozidla, alebo si prečítajte presný rozmer aktuálne používaných pneumatík na základe vyššie uvedených tipov!
- Po výbere rozmeru pneumatík sa rozhodnite, či chcete sezónne alebo celoročné pneumatiky. Celoročná pneumatika je výbornou voľbou pre vodičov, ktorí väčšinou jazdia v meste, dodržiavajú rýchlostné limity, vyhýbajú sa športovému štýlu jazdy, nejazdia na extrémne zasnežených a zľadovatených cestách a dosahujú len priemerný kilometrový nájazd.
- Zoznam výberu pneumatík môžete zúžiť, ak uprednostňujete určitého výrobcu.
- Potom si vyberte pneumatiky podľa svojich potrieb a rozpočtu.
Často kladené otázky
Aké sú najbežnejšie veľkosti pneumatík?
Znalosť značenia pneumatík a ráfikov môže byť skutočne užitočná. S ich pomocou je možné si prečítať dôležité technické údaje v priebehu niekoľkých sekúnd. Najčastejšie rozmery pneumatík sú:
Aké zimné pneumatiky si mám kúpiť?
Aké zimné pneumatiky by som si mal kúpiť pre bezpečnú jazdu v chladnom období? Pýta sa veľa ľudí. Nie je to náhoda, pretože zimné pneumatiky dokážu znížiť spotrebu, zvýšiť trakciu na zľadovatenom a zasneženom povrchu vozovky a zvýšiť bezpečnosť. Vyššie popísaný rozhodovací proces je možné aplikovať aj na nákup zimných pneumatík. Ďalej sa oplatí porovnať výkon pneumatík na základe nezávislých testov. Tie vám môžu pomôcť objektívne porovnať brzdnú dráhu a trakciu na rôznych povrchoch vozovky. Na našej stránke si môžete vybrať z kvalitných zimných pneumatík!
Aké letné pneumatiky si mám kúpiť?
Keď sa blíži teplé počasie a výmena pneumatík, veľa ľudí si kladie otázku: aké letné pneumatiky si mám kúpiť? Pri odpovedi treba brať do úvahy okrem vyššie uvedených technických parametrov aj individuálne potreby a dostupný rozpočet. Vyššie popísaný spôsob je možné použiť aj pri nákupe letných pneumatík. Zistenie technických aspektov (napr. šírka pneumatiky, pomer profilu, priemer) a určenie osobných potrieb, sú pre výber vhodnej pneumatiky základom. Okrem prémiových značiek sú na našej stránke dostupné aj ekonomickejšie možnosti.
Aké celoročné pneumatiky si mám kúpiť?
Celoročné pneumatiky prešli výrazným vývojom vďaka technologickým inováciám. Môžu byť výbornou voľbou pre užívateľov s priemerným ročným nájazdom. Od našich zákazníkov vyvstáva otázka: akú celoročnú pneumatiku si mám kúpiť? Podobne ako v predchádzajúcej odpovedi, aj tu sa oplatí filtrovať na základe 3 kritérií:
- Technická kompatibilita (napr. veľkosť pneumatiky)
- Individuálne preferencie (napr. výrobca)
- Rozpočet (napr. prémiová značka za vyššiu cenu)