Ak pravidelne jazdíte autom, určite ste sa už stretli so svietiacimi kontrolkami, ktoré v mnohých prípadoch dokážu poriadne vystrašiť. Nie každá z nich však signalizuje závažný problém. Prečítajte si, ktoré kontrolky čo znamenajú, kedy sa netreba stresovať a kedy urýchlene navštíviť autoservis.
Na čo slúžia kontrolky na aute?
Hoci moderné autá ponúkajú čoraz pokročilejšie možnosti komunikácie, tým hlavným spôsobom zostávajú naďalej kontrolky. Pomocou nich nám auto signalizuje rôzne informácie, ktoré zaisťujú bezpečnosť a pomáhajú udržiavať vozidlo v dobrom technickom stave. Každá jedna kontrolka má svoj konkrétny význam, ktorý by ste ako vodič a používateľ auta mali poznať.
Medzi najdôležitejšie funkcie kontroliek patria:
- Bezpečnosť jazdy: niektoré kontrolky pomáhajú zaistiť bezpečnosť vodiča, pasažierov a ostatných účastníkov premávky tým, že upozorňujú na riziká.
- Prevencia poškodenia: kontrolky včas informujú o možných technických problémoch, čím pomáhajú predchádzať vážnejším poruchám.
- Efektívnosť prevádzky: pomáhajú tiež optimalizovať prevádzku vozidla a šetriť palivo, čím znižujú vaše náklady.
- Údržba: kontrolky tiež môžu signalizovať potrebu údržby a servisu vozidla, napr. v prípade problémov s batériou či brzdami.
- Poruchy funkčnosti: v prípade poruchy niektorých systémov, napríklad motora, vás kontrolka okamžite upozorní na problém.
Všetky kontrolky teda má svoje opodstatnenie a rozhodne nie je dobré žiadnu z nich ignorovať. Niektoré však majú len informačnú funkciu, iné upozorňovaciu. Hneď si povieme, čo každá z nich znamená.
Niektoré vozidlá informujú o problémoch podrobnejšie ako len samotnou kontrolkou.
Čo signalizujú jednotlivé kontrolky?
Každý indikátor má svoj vlastný tvar a farbu, ktorá naznačuje závažnosť problému. K najzávažnejším kontrolkám patria tie oranžové a červené. Tu sú najdôležitejšie z nich:
Kontrolka motora
- Farba: Žltá alebo oranžová
- Signál: Signalizuje problém s motorom alebo emisným systémom. Môže ísť o širokú škálu problémov, od malých porúch až po vážnejšie poruchy motora, ako je zlyhanie senzora alebo katalyzátora.
Kontrolka oleja
- Farba: Červená
- Signál: Upozorňuje na nízku hladinu oleja alebo problém s tlakom oleja. Môže to znamenať vážny problém s motorom, ktorý v prípade neriešenia môže viesť k jeho poškodeniu.
Kontrolka teploty motora
- Farba: Červená
- Signál: Indikuje, že motor je príliš horúci a hrozí jeho prehriatie. Tento problém môže spôsobiť vážne poškodenie motora v prípade, že budete pokračovať v jazde.
Kontrolka batérie
- Farba: Červená
- Signál: Môže naznačovať problém s nabíjaním batérie alebo alternátorom. Ak batéria nefunguje správne, môže spôsobiť problémy s elektrickým systémom vozidla.
Kontrolka bŕzd
- Farba: Červená
- Signál: Označuje problém s brzdovým systémom, ako je nízka hladina brzdovej kvapaliny alebo problém s brzdovým obvodom. Môže tiež signalizovať, že parkovacia brzda je stále zapnutá.
Kontrolka ABS
- Farba: Žltá alebo oranžová
- Signál: Upozorňuje na problém s protiblokovacím brzdným systémom (ABS), ktorý je dôležitý pre bezpečné brzdenie v náročných podmienkach, napríklad na klzkej vozovke.
Kontrolka bezpečnostných pásov
- Farba: Červená
- Signál: Signalizuje, že niektorý z cestujúcich si nezapol bezpečnostný pás. Táto kontrolka sa zvyčajne rozsvieti hneď po naštartovaní vozidla.
Kontrolka airbagov
- Farba: Žltá alebo oranžová
- Signál: Indikuje problém so systémom airbagov, čo znamená, že airbagy nemusia správne fungovať v prípade nehody.
Kontrolka tlaku v pneumatikách
- Farba: Žltá alebo oranžová
- Signál: Upozorňuje na nízky tlak v jednej alebo viacerých pneumatikách. Správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre bezpečnosť a efektívnosť jazdy.
Kontrolka paliva
- Farba: Žltá
- Signál: Upozorňuje, že v nádrži nie je dostatok paliva (dosiahli ste rezervu) a je potrebné natankovať.
Kontrolka osvetlenia
- Farba: Žltá
- Signál: Indikuje problém so svetlometmi, napríklad v prípade vypálenej žiarovky alebo problémov s elektrickým obvodom.
Kontrolka klimatizácie
- Farba: Zelená alebo modrá
- Signál: Upozorňuje, že klimatizácia je zapnutá alebo môže signalizovať problémy s jej funkčnosťou (túto kontrolku majú len niektoré modely áut).
Kontrolka výfukového systému
- Farba: Žltá
- Signál: Môže signalizovať problém so systémom na kontrolu emisií (napr. katalyzátor). Ignorovanie tejto kontrolky môže viesť k vyšším emisiám a problémom s technickým stavom vozidla.
Kontrolka smerových svetiel
- Farba: Žltá alebo oranžová
- Signál: Indikuje, že smerové svetlá nefungujú správne (môže ísť napríklad o vypálenú žiarovku).
Ako na kontrolky správne reagovať?
Farby kontroliek rozhodne nie sú náhodné. Fungujú podobne ako farby na semafore, kde červená znamená STOP, oranžová či žltá POZOR a zelená CHOĎ.
- Červené kontrolky si vyžadujú vašu okamžitú pozornosť, nemusí však ísť o závažný problém. Nemali by ste pokračovať v jazde, kým chybu neodstránite. Môže ísť o nezapnuté bezpečnostné pásy či zatiahnutú ručnú brzdu.
- Žlté a oranžové vás varujú, že niečo nemusí byť v poriadku. Ak neprestanú svietiť, vozidlo treba čo najskôr skontrolovať, aby ste predišli vážnejším poškodeniam.
- Zelené kontrolky majú čisto informačnú funkciu, takže môžete v pokoji pokračovať v jazde. Informujú vás napríklad o tom, že máte zapnuté osvetlenie, čo je samozrejme správne.
Nezabúdajte, že pomocou indikátorov s vami vaše auto komunikuje. Neignorujte preto jeho volanie a venujte pozornosť tomu, čo vám signalizuje. Len tak bude vaša jazda bezpečná a vaše auto bude optimálne fungovať. Taktiež majte na pamäti dôležitú súčasť auta, a tou sú kvalitné pneumatiky, ktoré nájdete v našom e-shope.