Kupujete nové pneumatiky alebo premýšľate nad ich kúpou? V tom prípade by ste mali venovať pozornosť niektorým údajom, ktoré na nich nájdete. Jedným z nich je aj tzv. DOT kód pneumatiky. Čo to vlastne je, na čo slúži a čo vám prezradí? To všetko sa dozviete v našom článku.
Pri výbere správnych pneumatík na vaše vozidlo by ste mali poznať niekoľko údajov. Okrem šírky, výšky, primeru, rýchlostného a záťažového indexu je vhodné poznať aj takzvaný DOT kód. Tento údaj zvyčajne nájdete na bočnici pneumatiky. Viete, čo znamená?
Čo je DOT kód pneumatiky
DOT kód je identifikačný údaj, ktorý vám poskytne informácie o pôvode a veku pneumatiky. Hovorové označenie DOT je skratkou pre “Department of Transportation”, čo je názov amerického ministerstva dopravy.
Tento kód je dôležitý najmä pre bezpečnosť a sledovanie kvality pneumatiky. Bez neho by ste napríklad pri kúpe jazdených pneumatík nemuseli vedieť, aké sú staré a aké je ich opotrebovanie. Staršie pneumatiky totiž môžu strácať svoje jazdné vlastnosti a spoľahlivosť. Neodporúča sa preto kupovať pneumatiky staršie ako 6 rokov.
Z čoho je zložený DOT kód
Tvorí ho reťazec 7 až 12 znakov, zvyčajne však 12, ktoré nesú viacero informácií.
- DOT označuje názov certifikácie.
- Prvé 4 znaky označujú továreň, kde bola pneumatika vyrobená, a rozmer pneumatiky.
- Ďalšie 4 znaky skrývajú výrobný kód pneumatiky.
- Posledné 4 čísla vypovedajú o dátume výroby (napr. 1423), pričom:
- Prvé dva znaky označujú týždeň v roku, v ktorom bola pneumatika vyrobená (číslo 14 znamená, že boli vyrobené v 14. týždni).
- Ďalšie dva znaky označujú rok výroby (číslo 23 znamená, že boli vyrobené v roku 2023).
Príklad DOT kódu
Pre lepšiu predstavu si ukážme názorný príklad takého kódu:
DOT 4M1D 00YX 1121
- 4M = označenie závodu, kde bola pneumatika vyrobená.
- 1D = rozmerový kód pneumatiky podľa výrobcu.
- 00YX = výrobný kód podľa výrobcu.
- 11 = pneumatika bola vyrobená v 11. týždni v roku.
- 21 = pneumatika bola vyrobená v roku 2021.
Treba pri kúpe prihliadať na DOT kód?
Tento kód je určite dôležitým údajom a pri kúpe by ste si ho mali všimnúť. Nie je však tým najdôležitejším, a to najmä pri kúpe nových pneumatík. Tie majú často vek maximálne pár mesiacov až 2 roky, a teda vás DOT nemusí trápiť. Iné je to pri kúpe jazdených pneumatík, ktoré už môžu mať svoj vek a aj keď nie sú opotrebované, guma môže byť degradovaná.
Ako sme už uviedli, neodporúča sa kupovať pneumatiky staršie ako 6 rokov. Pneumatika však začne starnúť až po namontovaní na vozidlo, preto treba pri posudzovaní veku prihliadať na to, ako dlho bola používaná. Pneumatiky totiž často po výrobe ešte dlho stoja v sklade či predajni, kde dochádza len k minimálnej strate ich vlastností.
Ďalším dôležitým bodom je fakt, že dnes už sa pneumatiky vyrábajú z oveľa kvalitnejších zmesí a obsahujú rôzne činidlá, ktoré ich chránia pred starnutím a preto ak pneumatiky neboli jazdené a boli skladované pri optimálnych podmienkach, nemusíte sa obávať ani starších kusov, napríklad 3 až 4-ročných.
Prečítajte si tiež o tom, ako pneumatiky správne skladovať pre zachovanie jazdných vlastností.