Stalo sa vám už niekedy, že ste na ceste dostali defekt a nemohli ste pokračovať ďalej? To by sa vám určite nestalo s runflat pneumatikami, ktoré sú stvorené na situácie ako táto. V článku vám o nich povieme všetko, čo potrebujete vedieť.

Čo sa skrýva za názvom runflat alebo run-flat? Ak ste o tomto type pneumatík ešte nepočuli, čítajte ďalej. 

Čo je runflat pneumatika?

Ide o špeciálny typ pneumatiky s núdzovým dojazdom. Je navrhnutá tak, aby umožnila vozidlu pokračovať v jazde aj po tom, čo stratí tlak vzduchu. To môže nastať v prípade defektu, prepichnutia či prerezania pneumatiky, napríklad pri nájazde alebo náraze na ostrý predmet.

S pneumatikami typu runflat sa nemusíte obávať, že budete musieť v prípade defektu volať drahú odťahovú službu. Poskytnú vám dostatok času na bezpečný dojazd domov alebo do pneuservisu, bez nutnosti okamžitej výmeny pneumatiky. 

Runflat pneumatiky tak predchádzajú mnohým nebezpečným situáciám, ktoré môžu nastať v premávke v prípade defektu. Nestane sa vám, že s autom ostanete “visieť” niekde na diaľnici, v nepriaznivom počasí alebo v neprehľadnej zákrute, kde tvoríte prekážku a riskujete zrážku.

Ako to funguje?

Ak sa vám poškodí klasická pneumatika, ste nútení vymeniť koleso za rezervu alebo zavolať asistenčnú službu. S runflat pneumatikami však môžete pokračovať v jazde ešte približne 80 kilometrov, za zníženej rýchlosti maximálne na 80 km/h. To vám postačí na to, aby ste sa dopravili do servisu alebo na bezpečné miesto.

Ako je to možné? Tieto pneumatiky majú zosilnené bočnice, ktoré zabraňujú úplnej deformácii a kolapsu pneumatiky či jej vyvlečeniu z ráfika. Pneumatiky sa síce mierne sploštia, no udržia si dostatočný tvar a ovládateľnosť aj pri nulovom tlaku. Aj preto sa často nazývajú samonosné.

SUV s defektom na špinavej vozovke

Výhody a nevýhody runflat pneumatík

Pneumatiky s núdzovým dojazdom poskytujú vodičom množstvo výhod, pre ktoré sa oplatí do nich investovať:

  • Bezpečnosť: Znižujú riziko straty kontroly nad vozidlom v prípade náhleho prepichnutia či prasknutia pneumatiky. Predchádzajú tiež rizikovému státiu v premávke, napríklad na diaľnici.
  • Komfort: V prípade defektu nemusíte hneď zastaviť a meniť pneumatiku svojpomocne pri krajnici. Môžete pohodlne pokračovať v jazde do najbližšieho servisu, kde sa o všetko postarajú.
  • Úspora miesta: Nemusíte v kufri voziť rezervné koleso, čím šetríte priestor. Zároveň tak znižujete váhu vozidla, a tým aj spotrebu paliva.

Samozrejmosťou je tiež niekoľko nevýhod, medzi ktoré patria:

  1. Vyššia cena: Runflat pneumatiky sú spravidla drahšie ako klasické pneumatiky a majú drahšiu prevádzku. Investícia do nich sa vám oplatí, ak často cestujete na dlhšie vzdialenosti, po diaľnici či mimo mesta.
  2. Len pre niektoré vozidlá: Runflat pneumatiky môžete použiť len na vozidle, ktoré je vybavené systémom kontroly tlaku v pneumatikách. Tieto senzory majú povinne všetky autá vyrobené po 1. novembri 2014.
  3. Len v prípade jedného kolesa: V jazde na runflat pneumatikách môžete pokračovať len v prípade defektu na jednom kolese. Pri poškodení viacerých kolies už systém stráca svoju funkčnosť.
ukážka osobnej runflat pneumatiky

Ako spoznáte runflat pneumatiky?

Tento typ pneumatík dnes ponúkajú mnohí poprední výrobcovia, ako sú Continental, Pirelli, Michelin, Dunlop či Goodyear. Každý výrobca má svoje vlastné označenie runflat pneumatík. Stretnúť sa môžete napríklad s týmito označeniami:

  • ROF (run on flat) – Goodyear
  • RF alebo R/F (run flat) – Pirelli, Firestone
  • RFT (run flat technology) – Bridgestone
  • SSR (self-supporting runflat) – Continental, Barum
  • DSST (Dunlop self-supporting technology) – Dunlop
  • ZP (zero pressure) – Michelin

Záver

Pneumatiky so systémom núdzového dojazdu môžu byť skvelou voľbou pre vodičov, ktorým záleží na maximálnej bezpečnosti a komforte v prípade nečakaných situácií na cestách. Ocenia ich tiež ženy, pre ktoré je výmena pneumatiky ťažšou úlohou. Treba však rátať s vyššou cenou a drahšou prevádzkou. 

Ak vás runflat pneumatiky presvedčili o kúpe, vyberte si z našej bohatej ponuky rôznych značiek a typov. 

Predchádzajúci článokZavadzajú vám staré pneumatiky? Zistite, ako sa ich zbaviť
Ďalší článokAký dezén musia mať letné, zimné a celoročné pneumatiky?