Počuli ste už o hrozbe s názvom aquaplaning? Tento neškodne znejúci jav vám môže pri jazde autom narobiť kopec problémov a prinajhoršom spôsobiť nehodu. V článku si o ňom povieme viac a poradíme vám, čo robiť v prípade aquaplaningu či ako sa mu vyhnúť. 

Ide o jav, ktorý určite nechce zažiť žiaden vodič, no predsa k nemu bežne dochádza. Predstavuje mnohé riziká, no zároveň je možné sa mu vyhnúť. Prečítajte si o tom, ako k aquaplaningu predchádzať alebo ako minimalizovať jeho riziko.

Čo je aquaplaning?

Aquaplaning alebo tiež hydroplaning je jav, ktorý sa objavuje na mokrej vozovke, najčastejšie po daždi. Tento jav nastáva vtedy, keď pneumatiky vozidla stratia kontakt s povrchom vozovky v dôsledku množstva nahromadenej vody. 

K aquaplaningu dochádza vtedy, keď drážky pneumatík už nedokážu efektívne odvádzať vodu a rýchlosť jazdy nie je prispôsobená podmienkam na vozovke. Častou príčinou je práve rýchla jazda. To vedie k strate kontroly nad vozidlom a k zvýšenému riziku nehody. 

Podmienky, ktoré zvyšujú riziko aquaplaningu

Toto všetko najčastejšie prispieva k tomu, že dôjde k strate kontaktu kolies s vozovkou:

  • Veľké množstvo vody na vozovke – ak sa na ceste nachádza hrubšia vrstva vody, najmä po daždi a počas silných zrážok, prípadne sa hromadí voda vo výmoľoch.
  • Vysoká rýchlosť – pri vyššej rýchlosti nemajú pneumatiky dostatok času na odvádzanie vody, čím sa znižuje ich priľnavosť.
  • Nedostatočný dezén pneumatíkopotrebované pneumatiky nemajú dostatočnú hĺbku dezénu na to, aby si poradili s odvádzaním vody.
  • Nesprávny tlak v pneumatikáchpodhustené alebo prehustené pneumatiky taktiež znižujú ich schopnosť správne odvádzať vodu.
  • Ľahké vozidlo – nižšia hmotnosť auta môže prispieť k tomu, že pri väčšom množstve vody stratí kontakt s vozovkou. Ľahšie vozidlo totiž vyvíja menší tlak na vozovku. 
Vozidlo prechádzajúce cez mokrú vozovku s výstrahou aquaplaningu.

Ako sa vyhnúť aquaplaningu?

Väčšinu vyššie uvedených vecí môžete ako majiteľ vozidla ovplyvniť. Samozrejme, množstvo vody na vozovke ovplyvníte len ťažko, no stav vášho vozidla a jazdné správanie máte vo vlastných rukách.

Ak sa chcete znížiť riziko, dodržujte tieto opatrenia

  • Prispôsobte rýchlosť a jazdu – v daždi alebo na mokrej vozovke znížte rýchlosť jazdy a vyhnite sa zbrklým manévrom, náhlym zmenám smeru či prudkému brzdeniu.
  • Kontrolujte stav pneumatík – udržiavajte správny tlak v pneumatikách a pravidelne kontrolujte hĺbku dezénu (minimálne 3 mm), aby ste zabezpečili účinné odvádzanie vody.
  • Používajte kvalitné pneumatiky – dajte prednosť pneumatikám s dobrými hodnoteniami na mokrých povrchoch, ktoré zabezpečia lepšiu trakciu a odvádzanie vody.
  • Vyhnite sa kalužiam vody – ak je to možné, obchádzajte veľké kaluže, výmole naplnené vodou či miesta so stojacou vodou na vozovke. Ak to nie je možné, znížte rýchlosť na minimum.
  • Nepoužívajte tempomat – v prípade daždivého počasia sa vyhnite jazde na tempomate, pretože ten môže spomaliť vašu reakciu v prípade aquaplaningu.

Ak budete dodržiavať tieto zásady, riziko, že stratíte kontakt s riadením v dôsledku vody na vozovke, bude minimálne.

Čo robiť, keď sa dostanete do aquaplaningu?

Ak sa predsalen dostanete do aquaplaningu a začnete strácať kontrolu nad vozidlom, postupujte nasledovne, aby ste znížilo riziko nehody:

  • Zachovajte pokoj – prvom rade je potrebné nepanikáriť a zostať čo najviac pokojný, aby ste situáciu zvládli správne.
  • Žiadne prudké brzdenie – náhle brzdenie by mohlo spôsobiť ešte väčšiu stratu kontroly. Ak je to možné, namiesto brzdenia len jemne púšťajte plynový pedál. Ak je vaše vozidlo vybavené ABS, môžete jemne brzdiť.
  • Netočte prudko volantom – vyhnite sa akýmkoľvek prudkým manévrom, ktoré by vás mohli dostať do šmyku. Držte volant rovno a len mierne korigujte smer jazdy. 
  • Nezrýchľujte – nepokúšajte sa zrýchľovať, kým opäť nezískate kontrolu nad riadením. 
  • Počkajte, kým získate trakciu – akonáhle sa pneumatiky dostanú do kontaktu s vozovkou, získate opäť kontrolu nad vozidlom a m§žete opatrne pokračovať v jazde.

Veríme, že s chladnou hlavou všetko zvládnete, no držíme palce, aby ste sa aquaplaningu úplne vyhli.

Predchádzajúci článokSprievodca indexu rýchlosti a nosnosti
Ďalší článokTolerancia ET disku: Čo znamená a o čom vypovedá?