Vaše staré pneumatiky už doslúžili a zaberajú vám zbytočné miesto v pivnici či garáži? Zistite, ako sa ich legálne, účinne a ekologicky zbaviť. Prinášame vám prehľad najčastejších spôsobov likvidácie a recyklácie pneumatík.
Pneumatiky nie sú produkt, ktorý by pri správnom používaní podliehal rýchlemu opotrebovaniu. Napriek tomu majú svoju trvácnosť a skôr či neskôr príde čas, kedy ich bude treba vyradiť z prevádzky. Čo však so starými a opotrebovanými pneumatikami, ktoré už nie je možné predať? Možností je hneď niekoľko.
Aké staré môžu byť pneumatiky
Ešte predtým, ako si vymenujeme spôsoby likvidácie alebo využitia starých pneumatík, pozrime sa na niekoľko dôležitých faktov:
- Pneumatiky staršie ako 10 rokov by ste už nemali používať. Zvyčajne sa však opotrebúvajú ešte rýchlejšie. Neodporúča sa preto kupovať pneumatiky staršie ako 6 rokov.
- Vek pneumatík zistíte podľa tzv. DOT kódu, ktorý nájdete na bočnici pneumatiky. Jeho posledné 4 čísla označujú týždeň a rok výroby pneumatiky (napr. 1124 = 11. týždeň v roku 2024).
- Nielen vek pneumatík je však dôležitý. Úlohu zohráva najmä opotrebenie gumy a hĺbka dezénu. Minimálna povolená hĺbka dezénu pre letné pneumatiky je 1,6 mm a pre zimné pneumatiky alebo celoročné pneumatiky 3 mm.
- Nemali by ste tiež používať pneumatiky s viditeľným poškodením, napríklad s dierami, prasklinami, trhlinami či deformáciami.
- Rizikové je tiež používanie pneumatík s nerovnomerným opotrebením, čo môže znižovať výkon a bezpečnosť.
- Stav pneumatík skontrolujte vždy, keď si všimnete zmeny v ovládaní vozidla, ako sú napríklad vibrácie, zvýšený hluk alebo zatáčanie vozidla do strany bez toho, aby ste menili smer.
Posúdenie toho, či pneumatiky sú alebo nie sú spôsobilé na jazdu, je preto individuálne a ovplyvňuje ho viacero faktorov.
Staré pneumatiky – likvidácia
Ak už ste usúdili, že vaše pneumatiky doslúžili, máte niekoľko možností, čo s nimi robiť. Ich likvidácia by mala vždy prebiehať v súlade s platnými zákonmi a s ohľadom na ochranu životného prostredia.
Pneumatiky by ste nemali:
- Vyhadzovať do komunálneho odpadu alebo vedľa zberných nádob.
- Vyhadzovať do prírody, lesov či vodných tokov, alebo na nelegálnu skládku.
- Spaľovať, pretože sa pri tom vylučujú látky, ktoré sú toxické pre ovzdušie, prírodu aj ľudí.
- Neodborne recyklovať či inak spracúvať, čo je nielen neefektívne, ale aj nebezpečné.
- Skladovať na nesprávnych miestach, kde hrozí napr. riziko požiaru.
Takýmto konaním riskujete pokuty, ako aj ohrozenie seba, prírody či vášho okolia. Navyše, pneumatiky môžete zlikvidovať v súlade so zákonom úplne jednoducho a bezplatne.
Kde odovzdať staré pneumatiky
Pýtate sa, čo teda so starými pneumatikami robiť, aby ste sa vyhly zbytočným problémom? Tu je niekoľko možností.
Pneumatiky môžete:
- Odovzdať v servise – tým najjednoduchším spôsobom je nechať staré pneumatiky pri výmene za nové v pneuservise či predajni pneumatík, ktoré sú povinné postarať sa o ich likvidáciu či recykláciu.
- Využiť miesto spätného odberu pneumatík – pneumatiky môžete odovzdať v zberných miestach recyklačnej spoločnosti, ktorá realizuje ich spätný odber. Takou je napr. spoločnosť Eltma, ktorá je ako jediná autorizovaná štátom.
- Zaniesť na zberný dvor – pneumatiky môžete odniesť na najbližší zberný dvor, ktorý je zriadený vaším mestom alebo obcou.
Všetky vyššie uvedené spôsoby sú zdarma, takže za odovzdanie pneumatík nič neplatíte a navyše sa postaráte o to, že budú správne zlikvidované alebo recyklované. Je pritom jedno, aké sú pneumatiky staré, aké sú veľké či akú majú značku.
Prečo je to dôležité
Správna likvidácia pneumatík sa niekomu môže zdať ako banalita, no je veľmi dôležitá pre nás všetkých. Pneumatiky sú totiž vyrábané z veľmi odolných materiálov, ktoré sa v prírode rozkladajú stovky rokov. Navyše pritom do prostredia uvoľňujú rôzne toxické látky a ťažké kovy, ktoré spôsobujú zamorenie vody, pôdy či ovzdušia.
Ich odovzdaním poverenej spoločnosti zabezpečíte, že pneumatiky budú zlikvidované bezpečne a efektívne. Podporíte recykláciu, ktorá umožní opätovné využitie materiálov na nové produkty, napríklad gumové dlaždice, izolačné materiály či asfalt. Eliminuje sa tak tvorba nového odpadu.
Ako prebieha recyklácia?
Pri recyklácii sa pneumatiky vyčistia a následne niekoľkonásobne drvia. Pomocou drviča sa rozsekajú na väčšie kusy, ďalej na drobnejšie kúsky, a napokon až na drobný granulát. Navyše sa pritom odstránia textilné či kovové zložky pneumatík. Hotový granulát je pripravený na ďalšie spracovanie na nové produkty.
Kreatívne využitie pneumatík
Okrem oficiálnych spôsobov zbavenia sa pneumatík môžete trochu experimentovať a využiť ich kreatívnejšie. Musíte však brať zreteľ na to, že neodborné manipulovanie s pneumatikami môže prinášať bezpečnostné riziká pre vás, vaše okolie alebo životné prostredie.
S trochou šikovnosti si však zo starých pneumatík môžete vyrobiť:
- Kvetináče a záhony – vezmite staré pneumatiky, nájdite v záhrade vhodné miesto na ich umiestnenie a naplňte ich zeminou. Získate praktické záhony na vaše kvety a rastliny. Pneumatiky môžete podľa chuti pomaľovať vhodnými farbami.
- Detské preliezačky – z odolných a nepoškodených pneumatík si môžete urobiť malé detské ihrisko. Preliezačky vyrobíte tak, že pneumatiky zvisle upevníte do zeme, hojdačku zas zavesením pneumatiky na laná.
- Cvičebné náradie – radi si dávate do tela? Vyrobte si cvičebné pomôcky z pneumatík. Pneumatiky môžete kotúľať, prekladať, zdvíhať, ťahať na lane, používať ako prekážky či na výskoky. Dávajte však pozor na bezpečnosť.
Veríme, že odteraz už budete vedieť, ako správne naložiť so starými pneumatikami. Ak ich budete potrebovať vymeniť za nové, vyberte si z širokej ponuky v našom e-shope.