Kedy je potrebná výmena ventilu? Je možné výmenu vykonať doma? V tomto článku sme zhrnuli tie najdôležitejšie veci, ktoré je potrebné vedieť o výmene ventilu!
Aká je funkcia ventilu?
Úlohou ventilu je utesňovať, t. j. udržiavať a regulovať tlak v pneumatike. Tým sa zabezpečuje, aby v pneumatikách zostal optimálny tlak vzduchu na jazdu. Prečo je to dôležité? Poďme to zistiť!
Udržiavanie optimálneho tlaku v pneumatikách má tieto výhody:
- Výrazne zvyšuje účinnosť paliva, čím znižuje emisie vznikajúce pri preprave. Podľa prieskumu Medzinárodnej automobilovej federácie, automobily v členských štátoch EÚ každoročne vyprodukujú 4,8 milióna emisií CO2 v dôsledku nedostatočného tlaku v pneumatikách.
- Zvýšenie palivovej účinnosti môže viesť aj k výrazným finančným úsporám. Podľa výsledkov z citovanej štúdie spotrebujú európski motoristi 2 miliardy litrov paliva z dôvodu nedostatočného alebo nadmerného natankovania. To stojí približne 2,8 miliardy eur ročne.
- Správny tlak v pneumatikách vám pomôže dosiahnuť správnu priľnavosť a znížiť riziko šmyku.
- Ďalšou výhodou je zníženie opotrebovania behúňa, čo môže predĺžiť životnosť gumy.
Preto možno konštatovať, že ventil zohráva veľmi dôležitú úlohu. Pozrime sa na dva hlavné typy.
Gumový ventil vs. kovový ventil: aký je medzi nimi rozdiel?
Ventil môže byť vyrobený z dvoch materiálov: z gumy a kovu. Približne 90 % automobilov je vybavených gumovým ventilom, kovová verzia je menej populárna. Nižšie sú uvedené hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi.
Gumový ventil
Jednou z najväčších výhod gumového ventilu je, že je odolnejší voči korózii, čo je veľmi dôležitá vlastnosť, pretože pneumatiky sú často vystavené vlhkosti. Ďalšou výhodou je, že sa rýchlo a jednoducho inštaluje a demontuje. Gumové ventily vyrobené z pružného materiálu sú ideálnou voľbou aj na jazdu v teréne.
Hoci sú gumové ventily mimoriadne odolné, mali by sa pravidelne kontrolovať a udržiavať, pretože materiál môže časom stratiť svoju odolnosť v dôsledku rôznych poveternostných podmienok a fyzického namáhania. Odporúčame každoročnú výmenu gumových ventilov pre všetky typy pneumatík.
Kovový ventil
Nadšenci motoristického športu si často vyberajú kovové ventily kvôli ich odolnosti a tuhosti pri jazde vysokou rýchlosťou. Nemôžeme zabudnúť na skutočnosť, že kovové ventily nie je potrebné meniť pri každej výmene pneumatík, často postačí vymeniť len tesniace krúžky.
Nemali by sa však prehliadať nevýhody kovových ventilov:
- Vyžadujú si nepretržitú a pravidelnú údržbu.
- Aj pri správnej údržbe je riziko korózie vyššie. Nahromadená hrdza na drieku ventilu sa môže časom ľahko prilepiť na ráfik a je potrebné ju v servise odstrániť.
- Kovový ventil má kvôli svojim vlastnostiam materiálu väčšiu pravdepodobnosť poškodenia ako gumový ventil.
- Ďalšou veľkou nevýhodou je vyššia cena a zložitejší proces výmeny.
Kedy je potrebná výmena ventilov?
Pneumatiky sa časom opotrebovávajú, čo sa prejavuje jasnými príznakmi: opotrebovaním dezénu, zníženou hĺbkou dezénu a zníženým výkonom pneumatiky. Podobne sa časom opotrebuje aj ventil. Gumový ventil by sa mal vymieňať každú sezónu, pri každej výmene pneumatiky, zatiaľ čo v prípade kovových ventilov sa odporúča vymeniť dva tesniace krúžky každý rok.
Je to zriedkavé, ale môže sa stať, že ventil auta zlyhá skôr. To môže byť nebezpečné, pretože porucha môže viesť k náhlej zmene tlaku v pneumatikách a v závažných prípadoch dokonca k ich prepichnutiu.
Treba mať na pamäti, že počas používania je ventil auta vystavený extrémnemu namáhaniu. Podľa odborníkov v tomto odvetví je tento komponent, ktorý váži len 20 gramov, pri rýchlosti nad 200 kilometrov za hodinu vystavený odstredivej sile 7,5 kilogramu.
Je dôležité, aby odstredivá sila nespôsobila zmenu uhlovej polohy ventilu o viac ako 25 stupňov. V opačnom prípade sa musí na ráfiky alebo disky nábojov umiestniť podpera ventilu.
Dobrá rada, ako udržať ventil auta v perfektnom stave po dlhú dobu
Okrem obrovskej odstredivej sily sú ventily vozidla neustále vystavené vlhkosti a iným nečistotám. Výsledná korózia môže skrátiť životnosť ventilov. Našťastie môžete urobiť veľa pre to, aby ste ich udržali v dobrom stave.
Ak sa budete riadiť nasledujúcimi radami, nebudete musieť vymieňať ventily v pneumatikách skôr, ako bude potrebné:
- V rámci dôkladnej starostlivosti odstráňte odolné nečistoty na okraji sedla ventilu. Výrazne tým znížite riziko budúceho hrdzavenia.
- Brzdový prach, piesok a iné mikro-kontaminanty môžu prienikom do ventilu spôsobiť značné poškodenie citlivej konštrukcie. Aby ste tomu zabránili, dôkladne naskrutkujte viečko ventilu a z času na čas ho skontrolujte.