Správne nastavenie svetiel na vozidle je kľúčové nielen pre vašu bezpečnú jazdu, ale aj pre bezpečnosť celej premávky. Príliš vysoko alebo nízko nastavené svetlomety totiž môžiť ohroziť vás aj vodičov oprotiidúcich áut. Poradíme vám, ako svetlá správne nastaviť.
Funkčné a dobre nastavené svetlomety sú jednou zo základných podmienok pre bezpečnú jazdu autom, a to najmä pri zníženej viditeľnosti. Overenie správneho fungovania svetiel je preto súčasťou pravidelnej kontroly STK.
Zisťuje sa pritom nielen stav, funkčnosť, typ a homologizácia svetlometov, ale tiež výška a smer svetelného lúča (teda laicky povedané nastavenie svetiel), ktoré sa kontrolujú pomocou tzv. regloskopov.
Aj mimo kontroly STK je však vhodné svetlá pravidelne kontrolovať. Hneď si povieme prečo.
Prečo je správne nastavenie svetlometov dôležité?
Dobre nastavené svetlá vám na ceste umožňujú dobre vidieť a byť videný. Zle nastavené svetlá naopak môžu viditeľnosť znížiť, no zároveň môžu oslepovať ostatných vodičov. Toto všetko je veľmi nebezpečné a môže to prispieť k dopravnej nehode.
Tu je niekoľko ďalších dôvodov, prečo sú správne nastavené svetlá dôležité:
- Optimálne osvetlenie vozovky – správna výška a intenzita svetiel zabezpečia, že vodič má dobrú viditeľnosť pred vozidlom, čo je dôležité najmä v noci alebo v zlých poveternostných podmienkach.
- Viditeľnosť v premávke – dobre nastavené svetlá sú dôležité aj na to, aby vás ostatní účastníci premávky dostatočne a včas videli, a to najmä za zhoršenej viditeľnosti.
- Sústredenie vodiča – nesprávne nastavené svetlá môžu vytvárať slabé a nerovnomerné osvetlenie, čo znižuje vizuálny komfort a sústredenie vodiča.
- Minimalizácia oslnenia vodičov – nesprávne nastavené svetlá, ktoré smerujú príliš vysoko, môžu oslepovať oproti idúce vozidlá, čo zvyšuje riziko nehody. Efekt je podobný ako pri zapnutých diaľkových svetlách.
- Energetická účinnosť – v neposlednom rade správne nastavenie zaisťuje efektívnosť a energetickú účinnosť svetlometov.
Ako nastaviť svetlomety v aute?
Ako sme si už povedali, správne nastavenie svetlometov je veľmi dôležité. Ako ich ale nastaviť? S trochou šikovnosti to zvládnete aj sami. Ak si však netrúfate, obráťte sa na odborníka. Toto je všeobecný postup, ktorý sa však môže mierne líšiť podľa typu vozidla:
1. Príprava auta
- Šero: Svetlá sa najlepšie nastavujú počas šera alebo tmy, kedy je lúč svetla najlepšie viditeľný.
- Zaťaženie: Auto by malo byť pri kontrole zaťažené tak, ako pri bežnej prevádzke. Niektorí odborníci napríklad radia natankovať plnú nádrž.
- Vyčistenie: Aby ste vedeli správne skontrolovať svetlá, musia byť najskôr čisté. Preto ich pred kontrolou poriadne umyte a vyeštite.
- Tlak v pneumatikách: Skontrolujte, či sú pneumatiky správne nahustené. Tento údaj môžete nájsť na pneumatike, na štítku alebo v príručke k vozidlu. Nesprávny tlak totiž môže ovplyvniť výšku svetelného lúča.
- Umiestnenie: Auto zaparkujte na rovnom povrchu a kolmo vo vzdialenosti asi 10 metrov od steny, na ktorú sa svetlo z predných svetlometov bude odrážať.
2. Kontrola výšky
- Zapnite stretávacie svetlá, aby ste mohli skontrolovať svetelný lúč. Svetlá by mali svietiť kolmo na stenu pod pravým uhlom a svetelný lúč musí byť rovný.
- Môžete si pomôcť referenčnými bodmi. Pomocou lepiacej pásky na stene označte krížikom stred každého svetlometu. Tieto značky vám pomôžu pri nastavovaní správneho sklonu a výšky svetelných lúčov.
- Na svetlách by malo byť uvedené predpísané klesanie. Ak je napríklad predpísané klesanie 1 % a svetlá sú vo výške 100 cm, lúč na stene by mal byť umiestnený vo výške 90 cm. To zabraňuje oslňovaniu protiidúcich vozidiel.
3. Prístup k nastavovacím skrutkám
- Ak ste zistili, že nastavenie svetlometov nie je ideálne, treba nájsť manuálne regulátory sklonu svetiel, resp. Nastavovacie skrutky. Sú dve – jednou sa nastavuje vertikálna výška (nahor a nadol), druhou horizontálna poloha (doľava a doprava).
- Umiestnenie týchto skrutiek sa môže líšiť v závislosti od typu vozidla, ale zvyčajne sú umiestnené v blízkosti volantu.
- Ak je potrebné komplexnejšie nastavenie, navštívte radšej autoservis a nechajte si svetlá odborne skontrolovať.
5. Testovanie nastavenia
- Po nastavení svetlometov absolvujte skúšobnú jazdu, aby ste skontrolovali, či svetlomety správne osvetľujú cestu. Mali by osvetľovať dostatočnú vzdialenosť pred vozidlom, ale nesmú priamo oslňovať ostatných vodičov.
Nezabudnite, že dobré nastavenie svetlometov ide ruka v ruke s kvalitnými pneumatikami. Prezrite si našu ponuku pneumatík a zabezpečte si bezpečnú a pohodlnú jazdu v akýchkoľvek podmienkach.