Nízkoprofilové pneumatiky sú snom mnohých vodičov, a to najmä pre svoj luxusný vzhľad, ktorý dodajú autu. Prečo sú vlastne obľúbené, aké sú ich prednosti a komu sa do nich oplatí investovať? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v našom článku.
Čo sú nízkoprofilové pneumatiky
Pneumatiky majú viacero parametrov a jedným z nich je aj výška profilu. Na základe nej môžeme pneumatiky rozdeliť na tie s nízkym, stredným a vysokým profilom.
Nízkoprofilové pneumatiky majú nižší pomer výšky bočnice k šírke pneumatiky. Konkrétne ide o pneumatiky, ktorých výška profilu nepresahuje 40 % šírky behúňa. Majú širšiu kontaktnú plochu a nízku bočnicu, čo zlepšuje manipuláciu a stabilitu vozidla, najmä pri vyšších rýchlostiach. Aj preto sú obľúbené najmä u majiteľov rýchlych a luxusných áut.
Prvé nízkoprofilové pneumatiky boli vyrábané v 60. rokoch minulého storočia a najčastejšie sa používali pre vozidlá značiek BMW alebo Porshe.
Aké majú vlastnosti
K hlavným poznávacím znakom a vlastnostiam nízkoprofilových pneumatík patria:
- Nízka bočnica: pneumatiky majú nižšiu výšku bočnice v porovnaní so šírkou, čo znižuje výšku celého kolesa.
- Väčšia kontaktná plocha: širšia plocha kontaktu poskytuje lepšiu priľnavosť na vozovke, čo oceníte najmä pri rýchlej jazde.
- Tvrdší pocit na ceste: poskytujú športovejší pocit jazdy a presnejšiu manipuláciu, no zároveň dajú viac pocítiť aj nerovnosti terénu.
Výhody nízkoprofilových pneumatík
Nízkoprofilové pneumatiky by neboli také obľúbené, keby neposkytovali autu a jeho majiteľovi niekoľko výhod. Medzi tie najdôležitejšie patria:
- Presnejšia manipulácia: Tieto pneumatiky poskytujú presnejšiu kontrolu nad vozidlom a lepšiu odozvu pri riadení.
- Športový vzhľad: Vozidlu dodávajú agresívnejší, športovejší a luxusnejší vzhľad.
- Nižší valivý odpor: Zlepšujú aerodynamiku, čo môže viesť k lepšej palivovej efektívnosti.
- Stabilita pri vyšších rýchlostiach: Znižujú riziko šmyku a zvyšujú stabilitu na ceste, napríklad v zákrutách.
- Lepšie brzdenie: Výhodou týchto pneumatík je aj lepší brzdný účinok na suchej aj mokrej vozovke.
Kvôli týmto výhodám sa pneumatiky s nízkym profilom najčastejšie používajú na rýchlych a drahých autách, ktorých majitelia obľubujú agresívnejší štýl jazdy.
Nevýhody nízkoprofilových pneumatík
Pri rozhodovaní o kúpe však netreba zabúdať aj na niekoľko nevýhod tohto typu pneumatík:
- Zhoršený komfort jazdy: Tvrdšie bočnice môžu znižovať pohodlie, a to najmä pri jazde na nerovných cestách.
- Vyššie riziko poškodenia: Nízkoprofilové pneumatiky sú náchylnejšie na defekt a poškodenie, či už pri nájazde na prekážku alebo v nerovnom teréne.
- Obmedzená životnosť: Môžu sa tiež rýchlejšie opotrebovať kvôli väčšej ploche kontaktu s vozovkou.
- Vyššia hlučnosť: Keďže pneumatiky majú horšie tlmiace schopnosti, produkujú viac hluku na ceste.
- Vyššie náklady: Nízkoprofilové pneumatiky sú zvyčajne drahšie ako bežné pneumatiky, a vyžadujú si tiež drahšiu údržbu. Treba počítať napr. s príplatkom za servis.
Toto všetko by ste mali zohľadniť predtým, ako sa rozhodnete pre nízkoprofilové gumy.
Komu sa do nich oplatí investovať
Pri nízkoprofilových pneumatikách treba rátať s vyššou počiatočnou investíciou a často aj údržbou. Ich cena môže byť násobne vyššia ako pri pneumatikách s vysokým profilom. Zároveň očakávajte kratšiu životnosť, čo opäť zvyšuje náklady na prevádzku vozidla.
Investovanie do nízkoprofilových pneumatík sa preto oplatí predovšetkým majiteľom športových a luxusných vozidiel, ktorí vyžadujú väčšiu stabilitu a precíznejšie ovládanie vozidla vo vyšších rýchlostiach. Rovnako tak sú ideálne pre vodičov, ktorí obľubujú športový štýl jazdy, ako aj pre fanúšikov tuningu.
Určite nerozmýšľajte nad nízkoprofilovými gumami v prípade, že často jazdíte po nerovnom teréne a cestách horšej kvality, preferujete komfortnú a mäkkú jazdu, alebo nechcete do prevádzky auta vrážať zbytočné peniaze. V týchto prípadoch to pre vás nebude dobrá investícia.
Nezabudnite nahliadnuť do našeho e-shopu kde ponúkame široký výber pneumatík rôznych druhov od popredných značiek.