Boli časy, keď disky z ľahkého kovu bolo možné kúpiť ako extra produkty s prirážkou, v dnešných dňoch už aj k základným modelom je možný výber z viacerých typov. K tomu aby sa dali dlho bezpečne použiť, je dobré ich ošetrovať a venovať im pozornosť.
Existencia oceľového ráfika pravdepodobne ešte dlho bude trvať, pretože disponuje s takými vlastnosťami, ktoré patria medzi slabiny zliatinového kolesa. Je nesporné, že jeho väčšia výhoda spočíva v elasticite a trvanlivosti materiálu, a tieto vlastnosti sa cenia na zlých cestách, najmä kde sú výtiky.
Oceľový lem sa ľahko opravuje a je menej vystavený poveternostným a enviromentálnym rizikám. Je však k dispozícii v obmedzenom rozsahu veľkosti a môže zvýšiť neodpruženú váhu auta. Z hľadiska porovnania oceľových kolies s kolesami z ľahkej zliatiny, nízka neodpružená hmotnosť šetrí tlmiče nárazov a ďalšie komponenty pojazdného mechanizmu dôležité nielen pri jazde na zlých cestách ale ovplyvňuje aj riadenie vozidla.
Zliatinové koleso je taký všeobecný názov, ktorý zahŕňa kolesá vyrobené z hliníka a zliatiny hliníka a napríklad z horčíka. Zliatinové disky sú ľahšie ako ich hliníkové varianty a ak je hlavným cieľom zníženie neodpruženej hmotnosti, môže byť prekvapením, že hmotnosť zliatinových kolies môže dokonca prevýšiť hmotnosť oceľového ráfika rovnakej veľkosti.
Z rovnakého dôvodu a z hľadiska trvanlivosti by ste mohli zvážiť zaobstaranie kvalitných diskov, ako sú Momo alebo Reds, totižto lacné, repasované disky pochybnej kvality z dlhodobého hľadiska
sú drahšie, ako značkové disky, veď na zlých cestách sa zdeformujú, prasknú. V dnešnej dobe sa neoplatí kupovať ani na malé auto nekvalitný ráfik, pretože to nestojí za riskovanie bezpečnosti. Hliník je používaný mnohými pre letné pneumatiky a zimné pneumatiky sú uložené na oceľovom ráfiku. Toto je dobré rozhodnutie, ktoré sa môže prijať na ochranu automobilu, ako aj diskov a pneumatík. Ak zliatinové kolesá nie sú zvlášť odolné voči zime, odporúča sa namontovať zimné pneumatiky na oceľový ráfik, takže môžete použiť užší profil s vyššou bočnou stenou, ktorý je lepšie vhodný na zasnežené, klzké podmienky. Je lepšie skladovať pneumatiky na ráfikoch, pretože na mnohých miestach stále nie sú správne skladované, takže je menej pravdepodobné, že vďaka stohovaniu dostanú jednostranné náklady.
Pri zmenách kolies na jar a na jeseň, samozrejme pri bočnom posune medzi osami stálej rotácie musí byť koleso znovu vystredené aby sa odhalili skryté nedostatky, čoho si priemerný vodič nemusí byť vedomý. Keď sa auto dostane do vývrtu, môze okrem viditeľného zranenia spôsobiť deformáciu ráfika, čo môže vyvolať vibrácie a tie môžu spôsobiť značné poškodenie. Ak máte nejaké zranenie ráfika až po okraj, napríklad po stretnutí s väčším výmoľom alebo chodníkom, ak z vonkajšej strany nie sú žiadne známky zranenia, oplatí sa preskúmať okraj odstránením gumy a hľadaním fyzického poškodenia.
Tak isto je vhodné pravidelne kontrolovať bez problému používané ráfiky, pretože môze sa prihodiť poškodenie pochádzajúce z únavy materiálu alebo z korózie, ktoré sa dostáva skryté pod pneumatikou. Ďalším argumentom v prospech výhradného používania zliatinových kolies v lete je to, že jemné častice alebo dlhodobé usadzovanie soli používanej na zimné postrekovanie ciest môžu spôsobiť poškodenie. Ak ráfik nie je špeciálne navrhnutý na zimné použitie, na jeho povrchu vzniknú voľným okom neviditeľné prasknutia, do nich sa dostáva vlhkosť a zamrznutie a rozmrznutie rozširuje medzery, s porušením povrchu a tak prenikajúca žeravá kvapalina začína už poškodzovať materiál ráfika. V neposlednom rade nie je esteticky príjemné vidieť starnúci okraj. Na kvalitných diskoch sa preto neoplatí šetriť a preto je vhodné sa o ne pravidelne starať pre dlhodobé a bezproblémové používanie.
Ošetrovanie ráfika
Ráfiky, najmä ráfiky z ľahkej zliatiny, by sa mali ošetrovať iba nekorozívnym špeciálne k tomuto účelu pripraveným čistiacim prostriedkom a neabrazívnym mäkkým štetcom alebo handrou. Odporúča sa pravidelné čistenie, pretože prach z brzdovej doštičky a rozstrekovaný roztavený asfalt v lete môžu trvalo zafarbiť povrch. Aj je vaše hliníkové koleso poškodené, stále je možnosť opravy. Existuje niekoľko odborných dielní, kde môzu zvárané kusy nahradiť zváraním, valiť pôvodné rozloženie hmotnosti a opravený diel vyleštiť a lakovať.