Patríte k majiteľom áut, ktorým sa nechce pravidelne prezúvať pneumatiky? Používaním zimných pneumatík v letnom období vám síce nehrozia vážne nehody, no napriek tomu podstupujete niekoľko rizík. Prečítajte si viac o negatívach v našom článku.
Pravidelné prezúvanie pneumatík dvakrát za rok je jednou z vecí, ktoré robia vrásky mnohým majiteľom áut. Stojí vás to čas, energiu aj peniaze, navyše musíte často čakať na voľné termíny v pneuservisoch. Napriek tomu sa prezúvanie neoplatí podceňovať. Prečítajte si prečo.
Prečo je dôležité prezúvať pneumatiky
Letné a zimné pneumatiky majú odlišnú zmes, dezén, a sú navrhnuté pre úplne iné podmienky na cestách. Ich prezúvanie medzi ročnými obdobiami je dôležité pre optimálnu priľnavosť k vozovke, ovládateľnosť vozidla, ideálnu brzdnú dráhu, aj spotrebu paliva. Používanie nesprávneho typu pneumatík môže mať za následok najmä zhoršenie jazdných vlastností a zníženie bezpečnosti.
Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami
Nie je pneumatika ako pneumatika. Letné a zimné pneumatiky od seba odlišuje mnoho rozdielov, ako napríklad:
- Zloženie – letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi gumy, ktorá odoláva vyšším teplotám a zabezpečuje dobrú trakciu na rozpálenej, suchej aj mokrej vozovke. Zimné pneumatiky sú zas vyrobené z mäkších zmesí a zostávajú tak pružné aj pri nízkych teplotách. Poskytujú lepšiu priľnavosť na studenom, zasneženom a zľadovatenom povrchu.
- Dezén – letné pneumatiky majú menej hlboké drážky a menej lamiel, takže zabezpečujú väčší kontakt s vozovkou. Efektívne odvádzajú vodu a znižujú riziko aquaplaningu. Zimné pneumatiky zas majú hlbšie drážky a viac lamiel, ktoré pomáhajú pneumatike “zahryznúť” sa do snehu a ľadu a zvyšujú trakciu v zimných podmienkach.
- Teplotné podmienky – letné pneumatiky sú určené na použitie pri teplotách nad 7 °C. Pri nižších teplotách strácajú svoju pružnosť a priľnavosť. Zimné pneumatiky sú navrhnuté pre použitie pri teplotách nižších ako 7 °C a pri vyšších teplotách sa znižuje ich výkon a zvyšuje opotrebenie.
- Výkon – letné pneumatiky poskytujú lepšiu ovládateľnosť, kratšiu brzdnú dráhu a väčšiu stabilitu v teplých letných podmienkach. Zimné pneumatiky poskytujú lepšie jazdné vlastnosti pri nízkych teplotách, na zasneženej a zľadovatenej vozovke.
- Valivý odpor – letné pneumatiky majú nižší valivý odpor, čo prispieva k nižšej spotrebe paliva a tichšej jazde. Zimné pneumatiky majú zas vyšší valivý odpor kvôli mäkšej zmesi a hlbšiemu dezénu, čo môže viesť k vyššej spotrebe paliva a hlučnejšej jazde.
Riziká používania zimných pneumatík v lete
Používanie zimných pneumatík v lete sa môže zdať ako dobré riešenie. Veď načo prezúvať, keď o pár mesiacov opäť príde zimné počasie? Aj keď neriskujete svoju bezpečnosť ako v prípade používania letných pneumatík v zime, má to mnoho nevýhod. Tu sú niektoré z nich:
- Dlhšia brzdná dráha – v letných podmienkach môžu mať zimné pneumatiky dlhšiu brzdnú dráhu, čo znamená, že budete potrebovať viac času na zabrzdenie.
- Zhoršená dynamika jazdy – zimné pneumatiky znižujú presnosť a stabilitu pri jazde vo vyšších letných teplotách. Môže to zhoršiť manévrovateľnosť vozidla vo vyšších rýchlostiach a v zákrutách.
- Väčšia spotreba paliva – kvôli mäkšej zmesi gumy, hlbším drážkam a vyššiemu valivému odporu, môžu zimné pneumatiky v lete zvyšovať spotrebu paliva.
- Rýchlejšie opotrebovanie – pri letných teplotách sa môžu mäkšie zimné pneumatiky rýchlejšie opotrebúvať, čo znižuje ich životnosť.
- Menej efektívne odvádzanie tepla – zimné pneumatiky majú horšiu schopnosť odvádzať teplo ako letné pneumatiky, čo môže zvýšiť riziko ich prehriatia.
Ak si preto chcete zachovať optimálne jazdné vlastnosti a nechcete si zbytočne opotrebovávať zimné pneumatiky, jazdite v lete len na letných pneumatikách.
Existuje jednoduché riešenie
Ak však naozaj nechcete strácať čas, energiu a peniaze neustálym prezúvaním, existuje skvelé riešenie. Sú ním celoročné pneumatiky, ktoré vás odbremenia od týchto úkonov a umožnia vám jazdiť pohodlne a bezpečne počas celého roka.
Celoročné pneumatiky však nie sú pre každého. Sú kompromisom medzi letnými a zimnými pneumatikami, takže vám poskytnú dostatočne dobré jazdné vlastnosti, no zároveň nedosahujú také výkony ako letné alebo zimné pneumatiky.
Sú vhodným riešením pre všetkých, ktorí:
- najazdia menej kilometrov ročne (max 5 000 až 10 000 km),
- žijú v oblasti, kde nie sú extrémne výkyvy počasia,
- jazdia skôr na krátke vzdialenosti,
- jazdia prevažne v meste, kde sú cesty aj v zime udržiavané.
Prečítajte si viac o výhodách celoročných pneumatík v našom článku.
Nezabúdajte na bezpečnosť a vždy voľte obutie vášho vozidla podľa klimatických podmienok, stavu vozovky a terénu.