Letná pneumatika sa zhotovuje z tvrdšieho kompozitného materiálu, k tomu aby na asfalte prehriatom na 50-60 stupňov dobre fungovala. Avšak na studenom povrchu vozovky sa nepriľne – brzdová cesta sa môže zvýšiť aj na troj-, štvornásobok-, a v zákrute je schopná vyhnúť sa z cesty, namiesto toho, aby udržala kolesá v oblúku.
Preto je dôležité vymeniť pneumatiky na zimné, ktorých štruktúra je oveľa mäkkšia. Zimná pneumatika sa líši od letnej nielen v zmesi materiálu, ale aj vo vzorkovaní, ale nato treba obzvlášť dávať pozor, aby hÍbka profilu bola vyhovujúca, inak nebude schopná odvádzať spoza svojho bežiaceho povrchu vodu, roztopený sneh.
Podľa servisných skúseností často sa prihodí keď klienti na jeseň prichádzajú na výmenu pneumatík, ktoré ešte spolu kupovali s autom v minulom desaťročí. Je pravdou, že tieto väčšinou sú sotva opotrebované, aj hÍbka profilu je tiež vyhovujúca, ale gumová zmes počas rokov starne a v mnohých prípadoch sú len medzi lamelami spozorovateľné začínajúce praskliny.
Netreba sa od toho obávať, že tieto spôsobujú defekt, avšak zostarnutá pneumatika stáva sa pevnejším: stráca nielen zo svojej pevnosti, ale spolu s tým bude aj tvrdšia a znižuje sa jeho priľnutie. Preto je nutné preskúmanie pneumatík pred každou zimou.
Nezávisle od dátumu, keď vozovka je pokrytá vrstvou snehu alebo ľadu, v takom prípade je povinné pri osobných autách, aby na všetkých kolesách boli použité zimné pneumatiky s hÍbkou profilu najmenej o 4 mm. V prípade chýbajúcich zimných alebo vyhovujúcich celoročných pneumatík môže sa rátať s vážnou peňažnou pokutou.